15 Gusht 2018

Hawaii goditet nga tërmeti 6.9 ballë më i fuqishëm që nga viti 1975

Hawaii, 5 maj - Një tërmet me magnitudë 6.9 ballë ka tronditur ishullin kryesor të Hawaii-t, duke lënë mijëra shtëpi pa energji elektrike.

Deri më tani nuk ka njoftime për dëmtime të konsiderueshme.

Tërmeti që goditi Hawaii-n, u shoqërua gjithashtu me shpërthimin e vazhdueshëm të vullkanit Kilauea.

Tërmeti me magnitudë 6.9 ballë është më i madhi që ka

goditur Hawai-n që nga viti 1975, kur një tërmet me magnitudë 7.1 ballë vrau dy persona.

Tërmeti i së premtes ishte i përqëndruar pothuajse në të njëjtën vendndodhje me atë që goditi ishullin 43 vjetë më parë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2018 - Këshilli për Mbrojtjen e Konsumatorit do të mbajë konferencë për media lidhur me aprovimin e Ligjit për Mbrojtjen e Konsumatorit nga Parlamenti i Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës prezanton platformen e re dixhitale në kuadër të transparencës komunale "Kontratat e hapura". (Salla e Kuvendit komunal në objektin e vjetër të Komunës, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes për Bashkim se Valon Murati mban një konferencë për media lidhur me qendrimet e Lëvizjes për negociatat Kosovë - Serbi.  (Selia Qendrore e Lëvizjes për Bashkim ora 14:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, viziton lokacionin ku po zhvillohen punimet në ndërtimin e Spitalit Pediatrik Kirurgjik në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i cili do t’i integrojë të gjitha shërbimet shëndetësore që kanë të bëjnë me fëmijët. (QKUK, ora 14:00)

- Ne kuader te Festivalit Anibar prezantohet Aisha Madu me një program special. (Kinema “Jusuf Gërvalla” ora 14:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon ekspozitën e artistit pamor Yll Xhaferi, të titulluar “Scrolling”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 19:00)