18 Janar 2019

Hawaii goditet nga tërmeti 6.9 ballë më i fuqishëm që nga viti 1975

Hawaii, 5 maj - Një tërmet me magnitudë 6.9 ballë ka tronditur ishullin kryesor të Hawaii-t, duke lënë mijëra shtëpi pa energji elektrike.

Deri më tani nuk ka njoftime për dëmtime të konsiderueshme.

Tërmeti që goditi Hawaii-n, u shoqërua gjithashtu me shpërthimin e vazhdueshëm të vullkanit Kilauea.

Tërmeti me magnitudë 6.9 ballë është më i madhi që ka

goditur Hawai-n që nga viti 1975, kur një tërmet me magnitudë 7.1 ballë vrau dy persona.

Tërmeti i së premtes ishte i përqëndruar pothuajse në të njëjtën vendndodhje me atë që goditi ishullin 43 vjetë më parë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)