21 Shtator 2018

Europol: Kërcënimet terroriste ende të larta me gjithë humbjet e IS-it në terren

Bruksel, 22 qershor - Agjencia policore evropiane Europol, tha në raportin e fundit mbi terrorizimin se nuk ka pasur kthim të madh të luftëtarëve evropian që shkuan për të luftuar përkrah grupit militant Shteti Islamik në Lindjen e Mesme, por ata kanë frymëzuar sulme brenda kontinentit.

Në raport thuhet se 68 veta kanë humbur jetën në vitin 2017 nga sulmet terroriste që lanë pas vetes edhe 844 të plagosur.

Sipas raportit, "nëntë shtete anëtare të Bashkimit Evropian raportuan 205 sulme të dështuara dhe të jetësuara në vitin 2017, që paraqiste një rritje prej 45 për qind në krahasim me vitin 2016. Gjatë vitit 2017 janë arrestuar 975 individë nën dyshimet për lidhje me terrorizmin.

Manuel Navarrete, shef i Qendrës kundër terrorizimit në EUROPOL, tha se "kërcënim kryesor janë luftëtarët e kthyer, ndonëse numri i të kthyerve është i vogël".

Sipas tij, viteve të fundit janë nxitur sulme të "ujqërve të vetmuar" që përdorin një thikë apo një makinë. Ato ishin më pak vdekjeprurëse, por më të vështira për t'u ndjekur nga policia, tha ai.

Nga më shumë se 5 mijë evropianç, pjesa më e madhe nga Britania, Gjermania e Belgjika, që u bashkuan më ISIS-in në Siri dhe Irak, rreth 1 mijë e 500 janë kthyer dhe 1 mijë janë vrarë. Ka pak të dhëna për fatin e të tjerëve thuhet në raport.

Asnjë nga vendet e Ballkanit Perëndimor nuk ka raportuar për akte terroriste në truallin e tyre gjatë vitit 2017.

Kosova ka raportuar rënie të propagandës dhe nuk ka pasur raste të mbështetjes financiare apo logjistike për grupet terroriste, ndonëse vendi është i shqetësuar lidhur me kthimin e luftëtarëve të huaj.

Në vitin 2017 autoritetet e Kosovës hapën 54 raste nën dyshimet për përfshirje në veprimtaritë terroriste në Irak dhe Siri.

Këto përfshijnë raste në të cilat nuk ka pasur dëshmi për përfshirjen e shtetasve të saj në luftimet në zonat e konfliktit.

Arrestimet e bëra në Kosovë bazoheshin kryesisht në dyshimet për përfshirje në aktivitetet propagandistike, thuhet në raportin e EUROPOL-it.

Kalendari

Ngajrjet e datës 21 shtator 2018  - Kolegji “Tempulli” i mbeshtetur nga Oda Ekonomike Gjermane dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit organizojnë tryezë diskutimi për të shënuar Ditën Evropiane pa Viktima në Rrugë. (Ndërtesa e OEGJK, në Zonën Industriale në Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksioni i radhës në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Pranë stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Deponia pranë Stadium “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon provimin pranues për studentë të rinj. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:00)

-  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e titulluar “Disponueshmëria e Fuqisë Punëtore në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Projekti rajonal "Rrjeti i Veprimit për Ndërtimin e Ripërtritjes Urbane në Evropën Juglindore" organizon një ceremoni nënshkrimi të Marrëveshjes Ndër - Komunale për themelimin e rrjetit "Ripërtëritja nga Fatkeqësitë për komunat e Istogut, Klinës, Malishevës dhe Pejës”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bënë homazhe me rastin e rivarrimit të dëshmorit Ahmet Krasniqi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe pranë arkivolit të Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ushtrues i Detyrës së Ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku së bashku me kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për ndërtimin e deponisë së mbeturinave inerte. (Ndërtesa e komunës se Prizrenit, ora 10:15)  

-  Promovohet raporti 'Stafi Akademik i UP-së - studimet, angazhimet tjera, plagjiaturat, vlerësimet e profesorëve dhe përpjesa staf-studentë e studentë-hapësirë', mes tjerash, do të publikohen rastet e 16 profesorëve të Universitetit të Prishtinës që ndër vite kanë kryer plagjiaturë. (Qendra Informative Kulturore e BE-së, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestimin për 20 vjetorin e rënies së Dr. Lec Gradica. (Fshati Gradicë në Drenas, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për Dëshmorët e Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Rivarrimin e Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Varrezat e Dëshmorëve, ora 14:00)

- Academic English Center KS  organizon ngjarjen e promovimit të librit të parë me thënje në gjuhën angleze, botim i parë i këtij lloji me autor kosovar i lindur në Libi. (Ambientin e qendrës Academic English Center KS, afër sheshit “Zahir Pajaziti” , mbrapa bankës TEB, ora 19:00)