23 Shkurt 2019

BE zgjat sanksionet kundër Rusisë

Bruksel, 30 qershor - Udhëheqësit evropianë kanë rënë dakord të zgjasin afatin e sanksioneve të tyre kundër Rusisë për aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia.

Udhëheqësit e BE-së thanë në një deklaratë të premten se afati i sanksioneve është shtyrë për gjashtë muaj.

“Udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord t’i zgjerojnë sanksionet ekonomike kundër Rusisë për gjashtë muaj”, tha pas takimit në Bruksel, Këshilli Evropian.

Sanksionet kanë në shënjestër sektorë të tërë të ekonomisë ruse, përfshirë bizneset e naftës.

Vendimi u mor në takimin e nivelit të lartë të BE-së në Bruksel pasi udhëheqësit mbajtën një “diskutim shumë të shkurtër” për Ukrainën, tha agjencia franceze e lajmeve AFP, duke cituar një burim të paidentifikuar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2019

- Fillon kampionati ekipor në pingpong me në garat ekipore në ligën e juniorëve. (Shkolla Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Alternativa e përfaqësuar nga Hasan Preteni dhe Alfred Halili anëtarë të Kryesisë Qendrore  do të mbajnë konferencën për media për të prezantuar qëndrimin e subjektit politik lidhur me "Sistemin e drejtësisë, defektete dhe ndryshimet që duhen bërë". (Selia e partisë, Kompleksi Qafa, kati 1, nr. 67, ora 12:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës dhe British Council organizon panel diskutimi për gratë artiste gjatë rezistencës së Kosovës të viteve 90. (Galeria e Arteve të Kosovës, ora 12:00) 

- Fondacioni Lumbardhi dhe Fondacioni Kosovar i Arkitekturës organizojnë ligjeratën publike “Bukuria e asaj që mbetet” të arkitektes Aslıhan Demirtas. (Kino Lumbardhi, ora 17:00)