26 Shkurt 2021

BE shqyrton përgjigjjen ndaj Rusisë për ndalimin e Navalnyt

Bruksel, 25 janar - Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian pritet të shqyrtojnë sot përgjigjen e tyre për ndalimin e kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny, dy ditë pasi policia ka tentuar të shtypë protestat në mbështetje të tij.

Shefi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se “hapat e ardhshëm” ndaj Rusisë do të diskutohen në takimin, i cili vjen ndërkohë që disa vende anëtare të BE-së bëjnë thirrje për më shumë sanksione kundër Moskës.

Borrell ka organizuar takimin pas protestave të mbajtura në gjithë Rusinë më 23 janar, në të cilat janë ndaluar më shumë se 3,700 protestues, sipas grupit vëzhgues, OVD-Info.

Aty përfshihen edhe 1,455 të ndaluar në kryeqytetin rus, ku është raportuar edhe për dhjetëra persona të plagosur pas përleshjeve me policinë.

Shtetet perëndimore kanë dënuar ashpër “taktikat e rrepta” të përdorura kundër protestuesve.

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka thënë më 24 janar se arrestimi masiv i protestuesve ka qenë “i patolerueshëm” dhe “rrëshqitje drejt autoritarizmit”.

Presidenti polak, Andrzej Duda, është në mesin e liderëve që kanë bërë thirrje për më shumë sanksione kundër Rusisë për shkak të trajtimit të Navalnyt, ka raportuar Financial Times.

Lideri polak po ashtu ka thënë se Borrell duhet të shqyrtojë mundësinë e vizitës në Rusi muajin tjetër nëse Navalny nuk lirohet.

Një ditë pas protestave, të cilat po konsiderohen si më të mëdhatë ndër vite në Rusi, Kremlini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje në çështjet e brendshme të Rusisë. Por, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se nëse administrata e re e presidentit amerikan Joe Biden do të jetë e hapur për dialog, ai nuk ka dyshim se presidenti rus, Vladimir Putin do të përgjigjej në mënyrë reciproke.

Këto akuza Peskov i ka bërë përgjatë një interviste më 24 janar, ndonëse të njëjtat janë bërë edhe nga Ministria e Jashtme ruse.

Aktualisht, nuk ka shenja se SHBA-ja ka pasur ndonjë rol në protesta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)