20 Maj 2022

Shkollat nga rajoni po bëhen Supershkolla

Prishtinë, 25 janar - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Arsimit me temën “Ndryshimi i kursit, transformimi i arsimit”, gjashtëdhjetë shkolla të mesme nga Ballkani Perëndimor janë përzgjedhur për të marrë pjesë në programin e Supershkollave të Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO).

Nxënësit dhe mësuesit do të kenë mundësinë të zbatojnë shkëmbimet shkollë me shkollë si dhe të marrin pjesë në aktivitete kushtuar ngritjes së kapaciteteve, rrjetëzimit dhe bashkëpunimit të tyre.

Shënimi i sivjetshëm i Ditës Ndërkombëtare të Arsimit nënvizon se arsimi është çelësi për të përcaktuar rrugën për më shumë drejtësi dhe qëndrueshmëri. Pandemia e COVID-19 ka përkeqësuar një krizë arsimore para-ekzistuese.

Pa veprime korrigjuese, mbështetje më të mirë për mësuesit dhe rritje të financimit, humbjet e të mësuarit dhe braktisja e shkollës do të vazhdojnë të rriten, duke përmbysur progresin drejt të gjitha Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe duke privuar të rinjtë nga një e ardhme e dinjitetit dhe mundësive.

Kjo është arsyeja pse RYCO dhe GIZ, me mbështetjen e BEs dhe Gjermanisë, nëpërmjet investimit tek të rinjtë dhe edukimi i tyre, duan të kontribuojnë në ndërtimin e një paqeje të qëndrueshme, gjithëpërfshirëse dhe paqësore.

Gjatë thirrjes së parë të hapur për Supershkollat, RYCO mori 127 propozime për shkëmbime ndërsa më shumë se 412 shkolla nga Ballkani Perëndimor përdorën platformën online https://superschools.net/ për rrjetëzim me shkollat e tjera.

Komisioni përzgjedhës kishte detyrën e vështirë për të përzgjedhur 30 projektet më të mira që synonin mbështetjen e proceseve të ndërtimit të paqes dhe pajtimit si edhe të mësuarit ndërkulturor dhe dialogut ndërmjet shkollave, nxënësve dhe komuniteteve të tyre.

Zbatimi i projekteve do të jetë nga shkurti deri në maj 2022, kur secila shkollë do të organizojë një vizitë shkëmbimi në shkollën partnere që zgjat nga gjashtë deri në dhjetë ditë, me një grup deri në njëzet nxënës dhe një deri në dy mësues. Nëpërmjet skemës së shkëmbimit, studentët dhe mësuesit do të kenë mundësinë të udhëtojnë, të prezantojnë veten, shkollat dhe zakonet e tyre tek shkolla mikpritëse dhe të mësojnë gjëra të reja për komunitetet lokale në pjesë të ndryshme të rajonit tonë.

Supershkollat është një program për shkëmbimin e shkollave në Ballkanin Perëndimor me objektivën për të mbështetur proceset e ndërtimit të paqes dhe pajtimit, si edhe të mësuarit  dhe dialogu ndërkulturor.

Programi do të zbatohet për tre vjet dhe është pjesë e një projekti shumë donatorësh "Skema e shkëmbimit të shkollave të Ballkanit Perëndimor", e bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (BMZ) dhe zbatuar nga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) , së bashku me Zyrën Rajonale të Bashkëpunimit Rinor (RYCO). Projekti ka një buxhet total prej 5.5 milionë euro dhe kontribuon në objektivin e përgjithshëm për rritjen e aftësive dhe njohurive të të rinjve në Ballkanin Perëndimor duke përmirësuar sistemet arsimore dhe promovuar bashkëpunimin në rajon, përmes krijimit të një skeme rajonale të shkëmbimit të shkollave.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2022

- Për herë të parë në Kosovë organizohet Dita Internacionale të Burimeve Njerëzore. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik,  ora 9:30)

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton rreth performances së përgjithshme të Kosovës në fushën e energjisë elektrike ne raport me kërkesat e Komunitetit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, znj.Vjosa Osmani Sadriu, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në ceremonisë së betimit  të ushtarëve të rijnë  FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Greqisë, Heleni Vakali. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias për Vetting. (Kabineti i kryetarit, ora 11:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Në shënim të përvjetorit të masakrës së Dubravës, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me studente nga Universiteti i Prishtinës, zhvillon një vizitë në Dubravë. (Dubravë, ora 11:30)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon protestë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 13:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane organizohet piknik me poezi. (Pakru i qytetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Në vazhdën e aktivitete për promovimin e lëvizjes së lirë nëpër Kryeqytet, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me “Qendra Marrëdhënie” në Tiranë, organizojnë aktivitetin “Festë n ‘ Rrugë” për të përjetuar së bashku lirimin e rrugëve afër shkollave për të mirën e fëmijëve tanë dhe gjithë komunitetit përreth. (Rruga “Zejnel Salihu”, përball Shkollës Fillore “Elena Gjika”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti përmbylles i Ditëve të Gjuhës Gjermane. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)