02 Mars 2021

Organizatat studentore protestojnë kundër emërimeve në KD të UP-së

Prishtinë, 19 maj - Organizatat studentore Skopi Studentor, SKV dhe USPE kanë paralajmëruar protestë për sot para Ministrisë së Arsimit, lidhur me kundërshtimin e emërimeve në Këshillin Drejtues të UP-së nga ana e Ministres Hykmete Bajrami, të punonjësve nga kolegjet private.

ORCA dhe Admovere kanë kundërshtuar përmes reagimeve futjen e interesave private në universitetin publik përmes këtij veprimi të emërimit të punonjësve të kolegjeve private në Këshillin Drejtues të UP-së.

ORCA dhe Admovere i bashkohen protestës së nesërme dhe i mbështesin organizatat studentore në kërkesat e tyre për zgjedhjet në UP.

ORCA dhe Admovere theksojnë se është e papranueshme që anëtarë të këshilleve drejtuese të universiteteve publike të jenë staf i kolegjeve private. Kjo përbën cenim të interesit publik dhe rrezikim të cilësisë së arsimit të lartë në vend.
 
"Protestat nuk duhen ndalur derisa të tërhiqen punonjësit e kolegjeve private nga Këshilli Drejtues i UP-së. Ne mbesim të përkushtuar që këtë veprim absurd të Ministres, ta kundërshtojmë deri në fund", thekson ORCA dhe Admovere.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)