27 Tetor 2020

ORCA dhe Qëndresa Qytetare kundër plagjiaturës së përbashkuar

Prishtinë, 28 shtator - Sot u mbajt aksioni protestues në Prishtinë dhe Tiranë para ambasadave të Kosovës dhe Shqipërisë, me ç’rast organizata nga Shqipëria “Qëndresa Qytetare” dhe organizata nga Kosova “ORCA” denoncuan publikisht ministrat plagjiatorë të arsimit në Shqipëri dhe Kosovë, Ramë Likajn e Evis Kushin.

Rron Gjinovci nga ORCA, tha se plagjiatura është vjedhje, hajni e pronës intelektuale së dikujt, andaj plagjiatori është hajdut, hajn që ka vjedhur nga tjetri.

“Fatkeqësisht, ministrat shqiptarë të arsimit në Kosovë dhe Shqipëri janë autorë punimesh që përbëjnë plagjiaturë. Në krye të arsimit shqiptar qëndrojnë Ramë Likaj dhe Evis Kushi të cilët janë akuzuar nga akterë të shoqërisë civile dhe media për plagjiaturë, ndërkaq asnjëherë nuk kanë sqaruar nga ana e tyre çështjen e integritetit të tyre akademik."

"Të pasurit në krye të arsimit plagjiatorë si Likaj e Kushi përbënë papërgjegjshmërinë më të madhe të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës pasur parasysh situatën e arsimit në Kosovë e Shqipëri”, tha ai.

Tutje Gjinovci theksoi se testi PISA vazhdon të tregojë se nxënësit nga Kosova dhe Shqipëria janë nën mesataren e arritjes në nivel global dhe përveç në shkenca ekzakte dhe në matematikë, edhe në të lexuar nxënësit shqiptarë të Kosovës dhe Shqipërisë janë nën mesatare.

“E kur jemi te arsimi i lartë dhe shkenca Kosova dhe Shqipëria kanë mesataren më të dobët të prodhimit shkencor në rajon. Madje edhe Mali i Zi me rreth 600 mijë banorë arrijnë të prodhojë punime shkencore sa Shqipëria e Kosova bashkë. Me këtë situatë, më e pakta që u duhet shqiptarëve është që ministrat t’i kenë plagjiatorë. Për më tepër bashkimi i tyre siç pritet të ndodhë në takimin e 2 qeverive, nuk i bën as nder as favor arsimit, përkundrazi bashkon plagjiatorët, u jep zemër atyre dhe i bënë më të fortë, ndërkohë që janë përgjegjësit kryesorë për gjendjen e mjerueshme të arsimit në vendet tona”, shtoi Gjinovci.

Ndërkohë Qëndresa Qytetare si organizatë e shoqërisë civile në Shqipëri dhe Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) në Kosovë, ftuan qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë të përbashkohen, siç na fton himni kombëtar, kësaj radhe kundër plagjiaturës.

“Rinia e Kosovës dhe Shqipërisë duhet të bashkohen kundër çdo lloj vjedhje, kundër çdo lloj gënjeshtre, të kujtdo dhe secilit, për të marrë pozicion të qartë pro emancipimit shoqëror dhe kombëtar. Bashkimi nëpër parada flamujsh e kostumesh super të shtrenjta të qeveritarëve nuk i duhet kombit shqiptar."

"Shqiptarëve u duhet bashkimi kundër korrupsionit, kundër hajnisë, kundër gënjeshtrave publike edhe kundër plagjiaturës, për një komb të lirë, të barabartë e të emancipuar siç e kanë dashur e projektuar ideatorët e tij”, vazhdoi tutje drejtori i ORCA-s.

E krejt në fund, u zbulua himni i ri kombëtar që i dedikohet arsimit dhe integritetit të tij.

“Kundër plagjiaturës të përbashkuar
Me një dëshirë e një qëllim,
Të gjithë ne jemi betuar
Ta lidhim besën për arsim.
Prej lufte veç ai largohet
Që i pushtetit është shërbëtor
Kush luftën bën e nuk dorëzohet
Synon një komb arsimor.
Në dorë pankartat do t'i mbajmë
Ta mbrojmë dijen në çdo kënd,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë
plagjiatorëve s'u lëmë vend.
Se Zoti vet e tha me gojë
Që kombet shuhen përmbi dhe
Kur arsimin ta drejtojë,
Plagjiatori që do ta luftojmë ne.”
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2020 - Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me zhvillimet në Policinë e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, do të bëjnë shpërndarjen e motokultivatorëve me frezë, në kuadër të prjektit: “Furnizimi me Mekanizëm Bujqësorë”. (Tek parkingu mbrapa Shtëpisë së Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrotn interpretimin e ligjshmërisë së përzgjedhjes sē drejtorit gjeneral të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, raporton në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, lidhur me emërimet e fundit në bordet e përkohshme; gjendjen dhe veprimet e Qeverisë në Ndërmarrjen Trepça ShA; për funksionimin dhe operimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nënshkruan Marrëveshje të Mirëkuptimit me Institucionet e Arsimit të Lartë të Kosovës. (Objekti i ish-MZHE-së, ora 11:00)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të protestojnë. (Para ndërtesës së Ministrisë së Bujqësisë, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon forumin online FOL Hapur me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar  Nicholas Abbott ku nder të tjera do të diskutohet edhe kontributi i Mbretërisë së Bashkuar për qeverisjen e mirë në Kosovë, veçanërisht në procesin e rekrutimit si dhe do të diskutojmë për sfidat kryesore të Kosovës, në të ardhmen e afërt. (Përmes platformës online ZOOM - https://zoom.us/j/97706999692, ora 11:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti vendos kurora me lule te shtatorja e Ukë Bytyçit, me rastin e 18 vjetorit të vrasjes së tij. (Oborri i Komunës në Suharekë, ora 12:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes do të zhvillojë një vizitë pune në pikën kufitare në Merdare lidhur me zbatimin e marrëveshjeve Kosovë - Serbi. ​(Pika kufitare në Merdare, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bujar Dugolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me mbështetje nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur do të publikojë hulumtimin "Ndikimi i Pandemisë Covid-19 në gjendjen ekonomike të gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve". (Hapësira e Fondacionit 17, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur e Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shërbimin e jashtëm të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Drejtore Menaxhuese te AKP-se Mrika Tahiri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)