22 Janar 2021

Nga sot nis Panair i tretë Universitar Francez në Kosovë

Prishtinë, 1 dhjetor - Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë.

Rreth pesëmbëdhjetë universitete franceze do të jenë të pranishme përmes platformës online, për të prezantuar programet e tyre gjatë uebinarëve dhe për të takuar studentët gjatë takimeve virtuale.

Në këtë panair do të prezantohen të gjitha fushat e studimit: shkenca, shkencat humane, informatikë, gazetari etj…

Gjatë gjithë javës, personi përgjegjës i Campus France do të organizojë konferenca për të prezantuar studimet në Francë, se: Si të aplikoni? Cilat janë procedurat e aplikimit? Cilat programe? Etj….

Campus France dhe Aleanca Franceze e Prishtinës do të udhëzojnë studentë kosovarë dhe profesionistë të rinjë rreth studimeve në Francë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)