22 Janar 2021

Lansohet raporti mbi qasshmërinë e fëmijëve me aftësi të kufizuara në shkolla

Prishtinë, 3 dhjetor - Me rastin e 3 dhjetorit - Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, Handikos organizon konferencën lansuese të raportit vlerësues mbi qasshmërinë e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë, sot në Qendrën e Resurseve të Handikos në Veternik.

Handikos, në partneritet dhe mbështetje të UNICEF, zyra në Kosovë, në kuadër të projektit ‘Avancimi i Situatës së Fëmijëve me Aftësi të Kufizuara në Kosovë’ ka realizuar një vlerësim të 144 shkollave në shtatë regjione të ndryshme në Kosovë, mbi nivelin e qasjes që ato ofrojnë për fëmijët me aftësi të kufizuara.

Të gjeturat kyçe dhe rekomandimet e raportit do prezantohen në konferencë.

Konferenca  me një pjesë të panelistëve do të jetë fizikisht në Qendrën e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara në Veternik.

Ndërsa dy panelistë tjerë dhe pjesëmarrësit e tjerë do të kyçen përmes ZOOM.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)