23 Tetor 2019

Franca kërkon të tërheqë më shumë studentë të huaj

Paris, 12 maj - Franca po përhap një plan për shkollimin e lartë që synon ta bëjë atë një vend më tërheqës për studentët e huaj, por edhe më të kushtueshëm.

Lëvizja për të rritur koston e arsimimit për studentët e huaj ka nxitur protesta, kryesisht tek pjesa e studentëve nga Afrika që përbëjnë afërisht gjysmën e studentëve të huaj në Francë.

Zëri i Amerikës njofton nga lagja Creteil në periferi të Parisit, se edhe disa nga universitetet e kundështojnë rritjen e kostos së arsimit.

Për shumë arsye, ky universitet publik është fytyra e sotme e Francës dhe e reputacionit të saj jashtë vendit. Afro 10 përqind e studentëve në UPEC janë të huaj.

Nuk është për t’u habitur, që drejtuesit e universitetit po e ndjekin nga afër planin e qeverisë për rritjen e kostos së arsimit. E quajtur “Mirësevini në Francë”, strategjia synon të rrisë numrin e studentëve të huaj nga 300 mijë që janë sot, në afro gjysëm milioni deri në vitin 2027.

Ndërsa mbështet disa pjesë të planit, universiteti kundërshton rritjen e madhe të kostos për vitin që vjen. Laurent Thevenet është Zëvendës President për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Universitetin Paris-Est Creteil që njihet shkurtimisht UPEC.

“Një pjesë e studentëve të huaj vijnë nga Afrika e Veriut dhe Nënsahariane. Ata nuk mund të përballojnë një rritje të kostos së shkollimit.”

Rritja e planifikuar e kostos ka shkaktuar protesta, edhe pse taksa për shkollimin në Francë është shumë më e vogël se kudo në Perëndim. Si shumë universitete të tjera, UPEC ka vendosur të mos i rrisë taksat, megjithatë, shumë janë shqetësuar. Nanto Ralibera është student nga Madagaskari.

“U shokova kur dëgjova për rritjen e kostos së shkollimit, sepse shifra e re është 15 herë më e lartë se ajo që paguaj tani. Është larg buxhetit që planifikuam kur u larguam nga vendet tona.”

Studentët nga Afrika nuk janë të vetmit me buxhet të kufizuar. Katarina Vuckovic është studente nga Serbia.

“Kam përshtypjen se një pjesë e strategjisë së qeverisë franceze nuk do të ndikojë në tërheqjen e studentëve të huaj, siç dëshirojnë.”

Ajo thotë se studentët serbë si ajo mund të mos jenë në gjendje të përballojnë studimet në Francë, nëse rritet kostoja e shkollimit.

Franca është vendi ku ndodhet univesitetit ikonë i Sorbonës dhe i shkollave presigjoze të biznesit; ajo është destinacioni kryesor në botë për studentët e huaj ku nuk flitet anglishtja dhe i katërti në botë. Një nxitje për këtë ka qenë pagesa e përballueshme për shkollimin. Megjithatë, Franca ka humbur terren vitet e fundit. Olivier Rollot është gazetar i specializuar për çështjet e arsimit të lartë.

“Jemi konkurues, shumë konkurues. Problemi është se pranojmë shumë studentë, por ndoshta nuk i pranojmë ashtu siç duhet,” – thotë ai.

Plani i qeverisë synon të trajtojë disa nga pengesat, duke thjeshtëzuar vizat për studentët, duke strehuar strehim më të mirë dhe më shumë klasa për gjuhën frënge. Ai po ashtu synon shtimin e pranisë së Francës në Afrikë, në fushën arsimore.

Ekspertët thonë se strategjia e vendit për arsimin e lartë u shërben qëllimeve më të mëdha, duke zgjeruar influencën e Francës dhe interesat e saj jashtë vendit. Për dekada me radhë, presidentë dhe udhëheqës të biznesit, kryesisht nga ish kolonitë franceze në Afrikë, janë shkolluar në Francë.

“Është e rëndësishme tërheqja e studentëve të mirë që nesër do të drejtojnë ekonomitë e vendeve të tyre”, -thotë gazetari Oliver Rollot.

Franca po ashtu mund të përfitojë nga pengesat e mundshme për studentët që të studjojnë gjetkë, si për shembull kufizime më të ashpra të imigracionit në Shtetet e Bashkuara dhe pasiguria mbi Brexit-in.

Qeveria synon të rrisë bursat për të kompensuar rritjen e kostos së shkollimit për studentët në nevojë. Por një studim i kohëve të fundit nga “Campus France”, që përfaqëson arsimin francez në botë, zbuloi një rënie të ndjeshme të numrit të regjistrimeve mes studentëve nga Afrika që nga koha e njoftimit të planit të ri.

“Nuk është problem për studentët kinezë, indianë apo amerikanë që të paguajnë më shumë. Pagesa e madhe është problem për studentët afrikanë”- thotë Oliver Rollot.

Ndërsa synon të tërheqë më shumë studentë nga pjesë të tjera të botës, UPEC dëshiron ta zgjerojë praninë në Afrikë, në mënyrë që të kontribuojë edhe në zhvillimin e kontinentit, thonë zyrtarët e universitetit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 tetor 2019 - Mbahet konferenca më e madhe në rajon në fushën e Teknologjisë së Informacionit dhe të Komunikimit Tech Festivalitn KosICT8. (Ambientet e “Kino Armatës” dhe në amfiteatrin e sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit mban mbledhjen e radhës te Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, e thirrur nga kryetari, Mytaher Haskuka. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës, Shtëpia e Bardhë, ora 10:00) 

- Zëvendësshefi i Zyrës së BE/PSBE, Riccardo Serri, do të vizitojë Qendrën Mësimore në Fushe Kosove, që është pjesë e projektit të financuar nga BE i cili synon të sigurojë prospekte më të mira për arsim për fëmijët dhe të rinjtë rom, ashkali dhe egjiptian. (Qendra Mësimore në Lagjen 29 në Fushë Kosovë, afër stacionit të trenave, qendra Fidan Lahi, ora 10:00) 

- Për nder të jubileut të 10-vjetorit të punës së Gjykatës Kushtetuese do të mbahet konferenca ndërkombëtare në temën “Sigurimi i sundimit të ligjit dhe i të drejtave të njeriut përmes mekanizmave të drejtësisë kushtetuese: Sfidat e shekullit 21”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit bnë prezantimin e studimit të radhës brenda serisë së studimeve rreth fazes finale të dialogut Kosovë - Serbi për Pretendimet e Serbisë mbi ‘Investimet’ në Kosovë nga Ndërmarrjet Shoqërore Serbe pas Vitit 1999 në Kontekstin e Marrëveshjes Eventuale Ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Sirius, ora 10:15)

- KEDS organizon aktivitetin me rastin e Javës Evropiane për Siguri dhe Shëndet në Punë. (Qendra e Trajnimit ngjitur me Parkun e Biznesit në Drenas, ora 10:30)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organizon aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në Shkollën e Mesme të Lartë Profesionale “Shtjefën Gjeçovi”. (Objekti i SH.M.L.P “Shtjefën Gjeçovi” në Prishtinë, ora 10:30)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën Fillore të Mesme të Ulët "Fehmi Agani" në Gjakovë Prizren ku do të takoj drejtorin e kësaj shkolle, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës në Gjakovë, ora 11:00)

- SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes zyrtare të projektit “Fuqizimi dhe aftësimi i të rinjëve përmes mundësive të reja – YEEP!”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën e Mesme të Lartë "Gjon Buzuku" në Prizren ku do të takoj drejtorin e kësaj shkolle, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës në Prizren, ora 13:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon konferencë për media për të shpallur zyrtarisht përfituesit e granteve të Fondit të Grave të Kosovës me shumën prej 66,429.50 euro. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Në kuadër të panairit ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Ushqimit mbahen takimet B2B me bizneset e Malit te Zi. (Salla 1 Tetori, ora 14:00)