23 Shtator 2017

A mund të bëhet vërtetë Albin Kurti kryeministër

Shkruar nga Gani Qarri

Zgjedhjet e fundit, për shumë arsye, dalluan dukshëm nga ato të më parmet. Vet fakti se me këtë rast u krijuan dy koalicione "gjigante" dhe më të mëdhatë të deritanishme parazgjedhore, duke grumbulluar dhjetëra grupime politike në të cilat u përfshini hiq më pak se 23 parti, të mëdha e të vogla, fletë mjaft për parandjenjën e humbjeve nga komandantët dhe frikën e ndëshkimit që përjetonin të korruptuarit dhe politikanët e inkriminuar nga dënimi që mund tu epte populli në këto votime.

Ato u ndanë në dy tabore të ndryshme kundërshtare.

Vetëm në koalicionin PAN me në krye PDK-n, u grumbulluan hiq më pak se 16 prej tyre, kurse në LAA i kryesuar nga LDK mese 7 parti tjera.

Dy koalicionet kryesore përkundër numrit të madh të partive të inkorporuara, nuk morën përkrahjen e nevojshme dhe u votuan vetëm nga një numër i kufizuar zgjedhësish.

Kjo bëri që asnjëri koalicion të mos fitojë shumicën absolute.

Derisa koalicioni PAN mori shumicën e thjeshtë, por që megjithatë nuk arriti të nxirrte numër të mjaftueshëm deputetësh për formimin e Qeverisë, koalicioni tjetër LDK,AKR, AA etj, jo vetëm se mori shumë pak vota, por edhe rrëshqiti aq poshtë ,sa që u mund edhe nga një parti si VV, e cila garoi e vetme në këto zgjedhje.

VV, qoi gjithë koalicionin prej 7 subjektesh politike të LAA, në vendin e tretë.

Ndaj, në kohën kur Kosova pret me padurim themelimin e qeverisë së re, të pas-zgjedhjeve të 11 qershorit, ende nuk dihet me saktësi,nëse përfaqësuesit e koalicionit PAN, do të arrijnë ta formojnë qeverinë, për shkak të mungesës së numrave të cilët siç duket nga ato që flitet, kësaj radhe nuk do ta kenë fare të lehtë, që ti sigurojnë.

Sipas z. Mazllum Baraliu njohësi i kushtetutës, koalicioni PAN duhet të krijojë qeverinë brenda afatit 30 ditësh, e nëse edhe pas mundësisë së dytë të ofruar nga Presidenti, dështon formimi i institucioneve, atëherë, ai thotë se do të ketë zvarritje, krizë dhe probleme serioze.

Në anën tjetër juristi Dastid Pallaska beson se në Kosovë ekziston një mirëkuptim që edhe partisë së dytë për nga numri i votave të fituara në zgjedhje, mund ti ofrohet mundësia që të formojë Qeverinë pasi që kjo, sipas tij, është edhe një zgjidhje kushtetuese.

Kurse Enver Hasani, ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, sqaron më tej, se nëse subjekti fitues i zgjedhjeve nuk arrin ta formojë qeverinë, Presidenti mund t’ia ofrojë mundësinë për formimin e Qeverisë edhe partisë që nuk e ka shumicën e vendeve në Kuvend, e që sipas radhës, i bie të jetë VV, e cila duhet të provoj e dyta, të formojë institucionet shtetërore.

I frymëzuar nga këto deklarata, Albin Kurti qysh më 13 qershor, u ka hyrë me vrap përpjekjeve për marrjen e mundshme të mandatit për formimin e qeverisë.

Madje ai në një konferencë për media, ftoi koalicionin LDK-AKR-Alternativa, edhe në një takim konsultativ për ndërtimin e një qeverie të përbashkët.

Përveç një takimi “ të rastësishëm” në një hotel të Prishtinës që Kurti më 13 qershor pati, me kryetarin e AKR-së z. Behgjet Pacolli, pas thirrjeve të lartcekura edhe Mimoza Kusari-Lila,si pjesë e koalicionit parazgjedhor me LDK-n, u deklarua për pjesëmarrje në takimin që do të organizohet nga Vetëvendosja.

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, jo vetëm që bëri të ditur se gjatë kësaj jave do të zhvillojë takime me zyrtarë të LDK-së, por edhe shtoi se në koalicionin pas-zgjedhor të kryesuar nga VV, dyert i kanë të hapura të gjithë deputetët e pakënaqur të koalicionit PAN, të cilët nuk dëshirojnë më të kenë edhe një qeveri të klanit “Pronto”, siç shprehet ai.

Oferta e Kurtit u shfaq në mënyrë taktike dhe jo në emrin e tij personal, e as në atë të VV-s, por “në emër qytetarëve” të cilët në zgjedhjet e fundit, kanë votuar për ndryshime politike, formimin e një qeverie të re dhe çuarjen përpara të vullnetit të votuesve, për ndryshime në vend.

Problemi kryesor që Vetëvendosjes ti besohej krijimi i institucioneve shtetërore, deri më tani konsiderohej mos- komunikimi i Albin Kurtit me Ambasadën e SHBA-s, që në fakt edhe ishte pengesa më madhore dhe e pakalueshme për të.

Madje, edhe në një debat televiziv,(Tv.Koha) kandidati për kryeministër nga VV, z.Kurti, në kundërshtim me kryetarin e Prishtinës z.Shpend Ahmeti i cili edhe ka mbaruar studimet ekonomike në SHBA dhe konsiderohet si pro-amerikan, ai vet e pranoi publikisht, se si ende nuk ka marrëdhënie të mira me Ambasadën e SHBA-s, pa bekimin e të cilës vërtetë është shumë e vështirë, nëse jo edhe e pamundur që VV-të vije deri te mandati i formimit të Qeverisë.

Por pas takimit të një delegacioni të Lëvizjes Vetëvendosje me ambasadorin amerikan Greg Delawie, në mbrëmjen e 14 qershorit në Ambasadën e SHBA-së në Prishtinë, në praninë e Visar Ymerit kryetar i VV-s dhe Shpend Ahmetit, kryetar i Prishtinës, nga përfaqësuesit e SHBA-s,duhet ti jenë bërë të qarta, vijat e kuqe edhe neokomunistit Albin Kurti, dhe shpjeguar atij, një herë e mirë, se për tu bërë kryeministër i një vendi evropian si Kosova, ai së pari duhet të evropianizohet, shpërlahet përfundimisht nga turkofilia dhe zhvishet përgjithmonë nga shamiat dhe ideja për mbulimin e vajzave shqiptare me simbolet turko-arabe.

Përndryshe, kandidatura e z.Kurti, do të bie menjëherë për tokë, e nëse pavarësisht kësaj VV, edhe më tej do mbetet në lojë si mandatarë e mundshme, nga ajo me siguri do të kërkohet propozimi i një kandidati tjetër për pozitën e kryeministrit, për të mos lejuar me asnjë çmim, bastardimin e pamjes evropiane të shqiptarëve dhe institucioneve të Kosovës, as vendosjen e një personi me tri- negativitetet më banale të kohës, që ende rëndojnë mbi të,si: shamiat, turkofilizmi dhe neokomunizmi me të cilat, edhe gjatë fushatës ,ai la të kuptohet se bashkëjeton dhe identifikohet ende me to.

Kurti,po nuk u evropianizua as kësaj radhe, nuk mund as guxon të vije, sot dhe asnjëherë, në krye të një shteti evropian, as të bëhet kryeministër i një vendi të çliruar nga NATO dhe SHBA, siç është Kosova.

Madje pa trysnin e fortë të SHBA-s, edhe presidenti i vendit Hashim Thaqi, do ta kundërshtojnë fort kandidaturën e Albin Kurtit për kryeministër dhe nuk do të pranonte lehtë as vullnetshëm, të heqë dorë për asnjë çmim nga PAN, dhe mandatojë VV, me formimin e Qeverisë.

Në anën tjetër, mesazhet për veprime të forta edhe kundrejt presidentit, nuk mungojnë as nga VV, dhe përderisa para vizitës së delegacionit të VV-s, në Ambasadën Amerikane, Kurti deklaronte se me përfaqësuesit e ambasadës së SHBA, në Prishtinë, do të bisedojë për mes “shokëve”!?.... kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i ftuar në një nga emisionet televizive, “kërcënoi” direkt presidentin, duke thënë se, nëse ai nuk ia ofron mandatin për krijimin e qeverisë Vetëvendosjes, në rastin e parë që Thaçi bën shkelje të kushtetutës, ata mund ta shkarkojnë nga posti i presidentit.

E për të parë se si në të vërtetë do të rrjedhin ngjarjet, sipas njoftimit të Valdete Dakës, Kryetare e Komisionit Zgjedhor, do të kalojnë së paku edhe dy javë që së pari të certifikohen zgjedhjet, kështu që aksionet më të fuqishme pritet të ndodhin pikërisht pas kësaj kohe dhe vetëm atëherë do të thyhen \"arrat\" dhe shohim e njihemi më për së afërmi me zhvillime njëmend befasuese e pse jo ndoshta edhe tejet serioze dhe më të nxehta se kurdoherë më parë, për krijimin e Qeverisë së re.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2017 - Universiteti “Kadri Zeka” bashkorganizator i manifestimit tradicional kulturor, letrar e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”. (Stubëll të Epërme të Vitisë, ora 9:00)

- Fakulteti i Komunikim Masiv i Kolegji AAB në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit - FHF - Universiteti i Tiranës, Università per Stranieri di Perugia, Itali, Departamentin e Letërsisë dhe Gazetarisë - Universiteti i Elbasanit, Departamentin e Komunikimit - Universiteti Bedër-Tiranë, School of Journalism and Public Relations, Shkup dhe Institute of Communication Studies - Shkup, organizojnë Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Historia e medias dhe transformimet mediatike”. (Teatrin AAB “Faruk Begolli” të Kolegjit AAB, ora 10:30)

- Nën përkujdesje të kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar luftëtarëve të lirisë, Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj. (Amfiteatri i qytetit ‘Istref Begolli’ në Pejë, ora 11:00)

- Komuna e Pjese do të bëj zbulimi i lapidarit të luftëtarëve të lirisë, Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj. (Para objektit të policisë së Kosovës në Pejë, ora 12:00)

- Në kuadër të Simpoziumit Ndërkombëtar te Shkencave Shëndetësore mbahet Workshopi me ekspert vendor dhe të huaj i organizuar nga nga Kolegji Heimerer dhe Instituti i Evropës Juglindore për Politika Shëndetësore dhe Sociale. (Swiss Diamond Hotel, ora 13:00)
 
- Pas identifikimit të trupit të pa jetë të Dëshmorit të Kombit Kapllan Ahmeti, SHFD e UÇK - së në Bashkëpunim me Kuvendin Komunal të Skenderajit, organizojn ceremonin e rivarrimit të dëshmorit të kombit Kapllan Ahmeti. (Varrezat e dëshmorëve në fshatin Radishevë, Skenderaj, ora 15:00)

- Federata e Paqes Universale organizon konferencën ndërkombëtare me temë “Kultura dhe Paqja në Ballkan- Roli i Parlamentarëve“. (Kuvendi i Kosovës, salla 506, ora 15:00)
Ngjarjet e fushatës zgjedhore

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban Konferencë për Medie. (Zyrat e LDK-së te Shadërvani në Prizren, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar komune në Mitrovicë, Safet Kamberi do ta shpalosë programin qeverisës për qytetarët dhe prezantimin e kandidatëve për Asamble Komunale. (Sheshi afër zyrave të LDK-së në Mitrovicë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, mban konferencë për media ku do të flet për një nga projektet e radhës për Prishtinën. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje! në lagjen Arbëria, ora 14:00)

- Aleanca per Ardhmërinë e Kosovës mban manifestimin qendror të hapjes së fushatës për zgjedhjet lokale të 22 Tetorit 2017.  (Salla “1 Tetori” në Prishtinë, ora 14:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli do të jetë prezentë në Ferizaj ku do të merr pjesë në tubimin fushatës për zgjedhjet lokale 2017. (Selia e degës së PDK-së në Ferizaj, ora 15:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban takim zgjedhorë në fshatin Rakaj të Ferizajt. (Fshati Rakaj, ora 16:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës shpalosë Platformën për Zhvillim Ekonomik Lokal. (Hotel International në Prishtinë, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubimin zgjedhor të radhës, në qytetin e Gjilanit. (Teatri i Qytetit, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban takim zgjedhorë në fshatin Komogllavë të Ferizajt. (Fshati Komogllavë, ora 17:00)

- Gruaja Demokratike në Gjakovë organizon manifestimin solemnë me rastin e prezantimit të kandidateve femra të cilat garojnë në listen për Asamble Komunale në Gjakove nga Partia Demokratike e Kosovës. (Hotel Pashtriku në Gjakovë, ora 17:00) 

- Partia Demokratike e Kosovës mban takim zgjedhorë me qytetarë të Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”, ora 19:00)