25 Nëntor 2017

Prezantohen aktet nënligjore të licencimit të mësimdhënësve

Prishtinë, 20 prill - Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka prezantuar sot pakon e akteve nënligjore, e cila ka për qëllim rregullimin e fushës së licencimit të mësimdhënësve, avancimit në karrierë, zhvillimit profesional të tyre, procesin e vlerësimit të performancës, funksionalizimin e Këshillit Shtetëror për Licencim të Mësimdhënësve, si dhe procedurat e aprovimit të programeve të trajnimit për mësimdhënës.

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z. Arsim Bajrami, me këtë rast, tha se përmes kësaj pakete, Qeveria e Kosovës, përkatësisht Ministria e Arsimit po e rregullon profesionin e mësimdhënësit si profesion me interes të veçantë publik.

“Këto katër udhëzime administrative ofrojnë një kornizë të shkëlqyeshme të ndërtimit të karrierës për mësimdhënës gjatë gjithë jetës”, tha Ministri, ndërsa theksoi se rruga për përmirësimin e sistemit arsimor janë mësimdhënësit e motivuar, të përkushtuar, të cilët do të ndërrojnë komplet sistemin arsimor.

“Kjo kornizë ofron gjithçka që duhet të bëj një shtet për të bërë profesionin e mësimdhënësit një profesion atraktiv, të kërkuar në tregun e punës, por edhe llogaridhënës”, tha ministri Bajrami.

Në këtë drejtim, ministri Bajrami theksoi nevojën e implementimit të këtyre Udhëzimeve Administrative, të cilat do të fillojnë të zbatohen menjëherë. Prandaj, ai kërkoi partneritetin e komunave që të informojnë mësimdhënësit me rregullat e reja, si punëdhënës të tyre.

Ndërsa, z. Selim Mehmeti, kryetar i Këshillit Shtetëror për Licencim të Mësimdhënësve bëri një prezantim më të detajuar të këtyre dokumenteve që rregullojnë fushën e licencimit dhe zhvillimit të mësimdhënësve në karrierë.

 

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2017 - Komuna e Istogut për nder të Ditës së Flamurit Kombëtar do të organizoj festivalin e fëmijëve “Fëmijët Këndojnë”. (Shtëpia e kulturës në, ora 15:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon takim me Ministrin e Financave të Republikës së Kosovës,  Bedri Hamza për të diskutuar rreth pakos së re fiskale, raportit të Bankës Botërore, rishikim të buxhetit si dhe buxheti për vitin 2018. (Salla e konferencave Orion, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së Çmimit “Hasan Prishtina” për gazetarin Marin Mema, të cilin e ndanë Shoqata për Kthimin e Shqiptarëve të Shpërngulur nga Trojet e Veta. (Sheshi 21, ora 18:30)

- Ushtruesja e detyrës së drejtorit të misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë në hapjen e Forumit Ekonomik të Diasporës Shqiptare i cili mbahet në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 19:00)

- Ambasada Gjermane në Prishtinë organizon mbrëmje muzikore të zhanrit jazz me artistët gjermanë të grupit "Casimir Jazz Trio". (Mitrovica Social Club në Mitrovicë, ora 19:00)