04 Shkurt 2023

Turqia shënon rekordin e të gjitha kohërave në numrin e vizitorëve të huaj

Stamboll, 25 shkurt - Turqia, e cila vitin e kaluar e mbylli me rekord në turizëm, në muajin e parë të këtij viti shënoi rekordin e të gjitha kohërave në numrin e vizitorëve të huaj.

Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit gjatë muajit janar Turqinë e vizituan 1 milion e 787 mijë e 435 turistë të huaj.

Në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, numri i vizitorëve të huaj u rrit me 16,11 për qind dhe arriti numrin më të lartë të vizitorëve të të gjitha kohërave.

Sipas statistikave kufitare të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit, në mesin e vendeve që dërguan më së shumti vizitorë në Turqi ndodhet Bullgaria me 21,22 për qind.

Gjeorgjia u rendit e dyta me një rritje prej 18,06 për qind dhe Federata Ruse është e treta me një rritje prej 42,40 për qind.

Rusia, e cila tërhoqi vëmendjen me rritjen e saj të madhe proporcionale në janar, u pasua nga Gjermania dhe Irani.

Stambolli u rendit në vendin e parë me 1 milion e 17 mijë e 34 vizitorë në listën e prefekturave, ku ka porta kufitare nëpërmjet të cilave hyjnë vizitorët e huaj. Ai pasohet nga Edreneja me 222 mijë e 494 vizitorë, Anatalie me 152 mijë e 976, Artvini me 143 mijë e 679 dhe Ankaraja me 34 mijë e 365 vizitorë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)