09 Shkurt 2023

Turqia regjistroi rreth 1,3 milion turistë të huaj në janaj

Ankara, 21 shkurt - Sipas të dhënave zyrtare të publikuara, numri i turistëve të huaj në Turqi arriti në pothuajse 1,3 milion në janar.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit, numri i të huajve që vizituan Turqinë ishte 1,28 milion në janar, i cili u rrit me 15 për qind krahasuar me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Stambolli, qyteti më i madh i Turqisë për nga popullsia, ishte pika kryesore e hyrjes kufitare për të huajt muajin e kaluar me 791.578 vizitorë që e përdornin atë.

Ai u pasua nga qyteti veriperëndimor Edirne me 148.016 të huaj dhe qyteti turistik mesdhetar Antalya me 117.801 vizitorë.

Rusët përbënin pothuajse 10,5 për qind të të gjithë vizitorëve me 134.215. Ata u pasuan nga vizitorët nga Bullgaria dhe Irani, përkatësisht me 109.971 dhe 106.957.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)