04 Korrik 2022

Turqia është vizituar nga 11,3 milionë turistë të huaj në pesë muaj

Ankara, 20 qershor - Turqia është vizituar nga 11,3 milionë turistë të huaj gjatë pesë muajve të parë të vitit, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot.

Numri i të huajve që vizituan Turqia-n në periudhën janar-maj është rritur për 207,1 për qind në bazë vjetore.

Stambolli, qyteti më i madh i Turqia-s për nga popullsia dhe një nga destinacionet kryesore turistike, mirëpriti 46,8 për qind të të gjithë vizitorëve të huaj, ose gati 5,3 milionë, në periudhën pesëmujore.

Ai u pasua nga qyteti turistik mesdhetar i Antalya-s me 2,25 milionë turistë të huaj dhe Edirne në veriperëndim të Turqia-s, e cila kufizohet me Bullgarinë dhe Greqinë, me 1,3 milionë vizitorë të huaj.

Për sa u përket përkatësisë të turistëve të huaj, Gjermania zuri vendin e parë me 11,6 për qind, afro 1,3 milion vizitorë, në të njëjtën periudhë, e ndjekur nga Bullgaria (8,4 për qind) dhe Rusia (7,55 për qind).

Vetëm në maj, 3,8 milionë të huaj vizituan vendin, me një rritje prej 308,5 për qind më shumë në bazë vjetore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 korrik 2022

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

 - Për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA zjarrfikësat e Prishtinës e pastrojnë platonë tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:55

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara Ekaterina Trendafilova do të mbajë takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Gjilan, ku do të ndajë informacion rreth mandatit, punës dhe zhvillimeve aktuale në Dhomat e Specializuara të Kosovës si dhe do t’u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Hotel  Astoria në Gjilan, ora 10:00)

- Shoqata 'Miqtë e Amerikës' e mbështetur nga FSK, Zjarrfikësat dhe Policia e Kosovës organzon aktivitetin e radhës tashmë tradicional për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA. (Të shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00‪)
   
- UBT oganizon festivalin ndërkombëtar të dijes “Global UBT Fest 2022”, përmes së cilit në Kosovë po sjell profesionistë dhe ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke organizuar samite, forume, gara, ligjërata tematike, vizita studimore, e ngjarje të ndryshme interesante për studentët dhe palët e tjera. (Parku Shkencor Inovativ të UBT-së në Lipjan, ora 18:00)