27 Janar 2023

Rihapen pikat turistike në Japoni

Tokio, 2 qershor - Disa pika turistike në Tokio u rihapën të hënën, pasi kryeqyteti japonez hoqi kufizimet ndaj bizneseve.

"Tokyo Skytree", një kullë e famshme vrojtimi për turistët, u rihap pas mbylljes që nga 1 marsi.

Ndërkohë, edhe disa kinema u rihapën në Tokio të hënën, duke zbatuar rregullat e distancimit shoqëror.

Kryetari i bashkisë së Tokios tha javën e kaluar se kryeqyteti ishte i gatshëm për të kaluar në fazën e dytë të një plani me tre faza për të rihapur gradualisht bizneset në qytet.

Klubet e natës, si dhe karaoket dhe sallat e muzikës së drejtpërdrejtë, vlerësohen si vendet ku infeksionet është më e lehtë të përhapen dhe do të rihapen të fundit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)