13 Qershor 2021

Prezantohet potenciali turistik i Bjeshkëve të Nemuna

Deçan, 27 maj - Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim (KADC) dhe Komuna e Deçanit organizojnë konferencën për media “Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”.

Ky takim ka për qëllim prezantimin e potencialit turistik të Bjeshkëve të Nemuna dhe mundësive për zhvillimin e qëndrueshëm duke u bazuar në trashëgiminë e pashterur natyrore dhe kulturore të kësaj treve.

Gjatë kësaj konference do të behët lansimi i videove promovuese “Bukuritë natyrore dhe kulturore të Bjeshkëve të Nemuna dhe Deçanit, mundësi unike për zhvillimin e turizmit”.

Po ashtu do të behët edhe prezantimi ceremonial i tabelës interaktive për turistë të Qendra Informuese Turistike e Deçanit - Rrugës "Manastirit".

Në takim përveç përfaqësuesve të komunës së Deçanit dhe KADC do të marrin pjesë edhe mysafirë nga rajoni, përfaqësues të qeverisë, media dhe pjesëtarë të shoqërisë civile.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2021 - Klubi Off Road Prizreni organizon ngjitje në Maje tek Liqenet. (Përball Qendrës Sportive ”Sezair Surroi” në Prizren, ora 10:00)
 
 - Me rastin e shënimit të 14 Qershorit, Ditës së Çlirimit të komunës së Rahovecit mbahet finalja në futboll të vogël. (Palestra Sportive“Mizahir Isma”, ora 18:00)