02 Dhjetor 2022

Për 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3.8 milionë turistë

Stamboll, 1 qershor - Numri i turistëve që vizituan Stambollin në prill u rrit me 133 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe u rrit në 977 mijë e 888.

Sipas të dhënave të Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Rrethit, në 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3 milionë e 882 mijë e 348 turistë.

Ndër të huajt që erdhën në Stamboll në muajin prill, gjermanët u renditën të parët me 101 mijë e 352 persona.

Gjermania pasohet nga Irani me 88 mijë e 171, Rusia me 60 mijë e 44, Anglia me 44 mijë e 696, SHBA me 40 mijë e 716, Franca me 37 mijë e 335, Izraeli me 34 mijë e 776, Holanda me 26 mijë e 471, Uzbekistani me 22 mijë e 530, Kazakistani me 20 mijë e 350, Italia me 19 mijë e 619, Spanja me 19 mijë e 511, Iraku me 19 mijë e 149, Azerbajxhani me 16 mijë e 863, Zvicra me 16 mijë e 157, Rumania me 15 mijë e 670, Ukraina me 15 mijë, Belgjika me 12 mijë e 482, Libani me 12 mijë e 295 dhe Austria me 11 mijë e 890.

Në mesin e turistëve nga 192 vende që vizituan Stambollin në prill, nga një turistë erdhën nga Tonga dhe Vatikani, ndërsa nga Papua Guinea e Re, Sao Tome dhe Principe dhe Brunei nga dy turistë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 dhjetor 2022

- Grupi i Miqësisë me Mbretërinë e Bashkuar takohet me delegacionin nga Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301,ora 9:15)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, nesër në kuadër të fushatës globale "16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore" do të lansoj Kurrikulën për Programet e Trajtimit të Dhunës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyron Projektligjin për Zyrtarët Publik dhe Projektligjin për Pagat në Sektorin Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon konferencën me donatorët për sektorin e bujqësisë me titull "Orientimet Strategjike për Zhvillimin e Sektorit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural”. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 10:00)

- UNFPA Zyra në Kosovë organizon trajnim me gazetarë që do të trajtoj temën e menaxhimit të krizave të komunikimit, si dhe raportimin medial lidhur me Regjistrimin e popullsisë. (Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:30)

- Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” mbahet programi i për fëmijë, ku do të shfaqen filmat e animuar me pjesmarrës nxënësit e disa shkollave të Prishtinës dhe Lipjanit ku dhe do të ketë performancë me titull “Terapia muzikore” nga qendra burimore “Përparimi” në Prishtinë dhe një performancë nga një këngëtare e re Tirana e cila është anëtare e Down Syndrome në Tiranë! (Kino Armata, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston Alpin Dogan, Kryeshef Ekzekutiv në KEDS; Serhat Mesut Dinc, Kryeshef Ekzekutiv në KESCO dhe  Alper Erbas, Kryeshef Ekzekutiv në KEDS për periudhën 2019-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Shefi i misionit përcjellës të zgjedhjeve të Bashkimit Evropian, Lukas Mandl, së bashku me ambasadorin e BE-së, Tomáš Szunyog, do të mbajnë një konferencë për shtyp për të prezantuar gjetjet preliminare dhe konkluzione mbi gjendjen e zbatimit të rekomandimeve të Misionit të BE-së për Vëzhgimin e Zgjedhjeve 2021. (Hotel Sirius, ora 14:15)

- Organizata jo-qeveritare "You Can Do" organizon ngjarjen "Darka e Erret" ku zyrtar lokal edhe ndërkombëtar , profesorë e aktivistë do të darkojnë në erresirë totale dhe te diskutojnë rreth pozites se personave me aftesi te kufizuar në shoqëri dhe hapat konkret qe duhet te ndermeren për ketë komunitet. (Restaurant LUXOR në magjistralen Prishtinë - Obiliq, ora 17:00)