07 Shkurt 2023

Hajdinaga josh kosovarët të shijojnë Ulqinin edhe gjatë dimrit

Ulqin, 15 janar - Me të hequr barriera e testeve ndaj kosovarëve nga ana e Malit të Zi, drejtori i Organizatës Turistike Gëzim Hajdinaga, menjëherë ia ka mësyer Kosovës, duke joshur kosovarët që jo vetëm gjatë stinës së verës, por edhe gjatë dimrit.

Ai gjatë ditës ka takuar disa kryetar komunash, e  drejtues institucionesh publike, atyre  arsimore e sportive e private, duke i joshur që  të kalojnë pushimet dimërore në Komunën e Ulqinit.

Po ashtu  rekomandoi zyrtarët e institucioneve, ata të sportit, e arsimit, që seminaret,  eskursionet, e  ushtrimet ti realizojnë në Ulqin.

Drejtori i OTU-së, Gëzim Hajdinaga,  tha se  Ulqini ofron atraksione të shumta për tu vizituar edhe gjatë dimrit jo vetëm verës.

Sipas tij kosovarët si  vizitorët tradicional të Ulqinit, janë të njohur  për atraksionet që ofrohen.

Ai përmend se pos plazhit të madh, Bunës dhe ranës apo plazhit të vogël, kalas e objekteve të shumta kulturor historike, kosovarët  mund të vizitojnë edhe Liqenin e Shasit,   plazhin panoramik të Valdanosit, Ullishten, pamjen mahnitëse të mbi Liqenit të SKodrës, e vende tjera.

Ai premtoi edhe çmime më të lira sesa më parë, derisa tha se duhet respektuar masat kundër Covidit edhe nuk duhet pasur panik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)