03 Shkurt 2023

CNN rekomandon Shqipërinë për turistët amerikanë

New York, 13 prill - Për turistët amerikanë që duan të kalojnë pushimet në Europë por kanë frikë nga infektimi me Covid, CNN rekomandon Shqipërinë si alternativën më të mirë.

Në shkrim të medias prestigjoze amerikane, Shqipëria renditet mes vendeve të sigurta për turizëm, teksa pandemia e koronavirusit ende nuk ka përfunduar.

Sipas CNN, ka tre javë që Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara nuk ka ndryshuar listën e vendeve të nivelit 4, ndër më të lartët për rrezikshmërinë nga Covid.

Në këtë listë bëjnë pjesë shumica e vendeve të Bashkimit Europian, si Greqia, Italia, Spanja, Franca e Gjermania, të konsideruara si destinacionet më kryesore për turistët amerikanë. Në të njejtën listë është edhe Britania e Madhe.

Mes zonave të sigurta ndaj Covid-19 në vendin tonë, renditet Ballkani Perëndimor, krahas Shqipërisë edhe Kosova e Bosnje Hercegovina.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)