19 Janar 2022

Antalia mirëpriti mbi 8 milionë turistë në 10 muajt e vitit

Antali, 3 nëntor - Antalia, destinacioni i preferuar turistik i Turqisë, tërhoqi më shumë se 8.6 milionë turistë në 10 muajt e parë të vitit, pavarësisht epidemisë së llojit të ri të koronavirusit.

Kryeqyteti i turizmit, ku u zbatua Programi i Certifikatave të Turizmit të Sigurt në hotele dhe sipërmarrje turistike nën drejtimin e Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit gjatë periudhës së epidemisë, u bë adresa e turizmit "të shëndetshëm dhe të sigurt".

Ky qytet, i cili u mbylli vitin e kaluar me 3.5 milionë turistë për shkak të Covid-19, ka qenë në rrugën e më shumë pushuesve këtë vit me një rritje të shkallës së vaksinimit dhe heqjen e kufizimeve të udhëtimit.

Sipas të dhënave të 10 muajve të fundit mesatarisht 100 mijë turistë të huaj kanë hyrë në qytet në fundjavë për rreth 3.5 muaj.

Sipas ndarjes në bazë të shtetësisë së turistëve që erdhën në qytet, Rusia ishte e para. Në 10 muaj, 3 milionë e 448 mijë e 706 turistë erdhën nga Rusia, një rritje prej 145 për qind nga viti i kaluar.

Ukraina renditet e dyta me 1 milion e 258 mijë e 138 persona.

Antalia priti 335.484 turistë gjermanë në 10 muajt e parë të vitit të kaluar dhe 1 milion e 164 mijë e 338 turistë gjermanë këtë vit, një rritje prej 247 për qind në të njëjtën periudhë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 janar 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shitjen e Banesave për të cilat ekziston e Drejta Banesore, shqyrton raportin e grupit punues në lidhje me zbatimin e mbikëqyrjes së Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet analiza me titull “Konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme: problemet juridike të Projektligjit aktual”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft raportin e monitorimit të Ligjit për Shëndetin Mendor dhe diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike inicon procedurat lidhur me auditimin e raporteve vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatës, së subjekteve politike, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)
 
- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- The British School of Kosova organizon shfaqjen edukativo - arsimore për fëmije  "Mushkonjat dhe Princi". (Teatri "Faruk Begolli" në Kolegjin AAB, ora 11:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban ceremoninë e themelimit të 22 vjetorit të saj në të cilën do të marrin pjesë Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtues nga odata ekonomike, përfaqësues nga institucionet ndërkombëtarë, si dhe përfaqësues nga organizatat e kontabilitetit. (Qendra e Shërbimit për Tatimpagues, ish-ndërtesa e Gërmisë, sheshi Skënderbeu, ora 14:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' hapet ekspozitë memoaresh e kujtimesh "Dhoma e Kadriut, Jusufit dhe Bardhoshit". (Muzeu Etnologjik i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj tubim me qytetarë ku do të shpaloset Manifesti - dokumenti i parë i partisë. (Hotel Grand, ora 17:00)