06 Gusht 2021

Wall Street mbyllet në rritje

New York, 2 mars – Stoqet amerikane u rritën për të dytën ditë rresht të hënën, të shtyra lart nga marrëveshja rekord e AIG-së për të shitur një njësi të madhe aziatike, si dhe nga fitimet në aksionet e kompanive të prodhimit të gjysmëpërçuesve, pasi kompania SanDisk e rriti parashikimin e vet për të ardhurat.

Kompania që prodhon minidisqe portabël kompjuterike u rrit dje 11,9 përqind në bursë dhe aksionet e saj kapën kuotën e 32,63 dollarëve për copë. Veç rritjes së parashikimit të të ardhurave për tremujorin e parë 2010, ajo deklaroi se parashikimi për të ardhmen e kësaj industrie në vitet që vijnë është i fortë.

Shpresat për një marrëveshje për të zgjidhur paqartësinë tanimë bezdisëse që rrethon krizën greke të financave, u dhanë kurajë investitorëve. Indeksi mesatar industrial Dow Jones u rrit 0,76 përqind, indeksi SP500 u rrit 1,02 përqind, dhe indeksi i përbërë Nasdaq u rrit 1,58 përqind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)