26 Shtator 2021

Wall street hapet në territor pozitiv

New York, 29 mars - Wall Street është hapur në territor pozitiv në ditën e parë të punës për këtë javë i ndikuar nga disa të dhëna ekonomike, ndërsa shumica e bursave europiane janë kthyer në territor negativ.

Indeksi i shpenzimeve të konsumatorit është rritur me 0,3% në muajin shkurt konform edhe parashikimeve të analistëve. Ky është muaji i pestë me radhë që ky indeks shënon rritje.

 

Ndërsa të ardhurat personale kanë mbetur të pandryshuara në krahasim me janarin, ndërsa tregu parashikonte një rritje të lehtë prej 0,1%. Gjithashtu më vonë gjatë ditës do të publikohen edhe të dhënat mbi punësimin për javën e kaluar.

Përsa i përket vlerave që mund të jenë në fokus të investitorëve, aksionet e konstruktorit të automjeteve FORD, shënuan një rritje prej 1,5%, para hapjes së Wall Street, pas akordit që Ford arriti me kompaninë kineze Zhejiang Geely Holding mbi blerjen e aksioneve të Volvos. Ford deklaroi se traksaksioni kushtoi 1,8 milliard dollarë ndërsa do të përfundohet në tremujorin e tretë të këtij viti.

Thesari amerikan ka zgjedhur bankën Morgan Stanley si këshilluese për të shitur 25% të kapitalit që shteti amerikan zotëron te CitiGroup. Në mbyllje të bursës ditën e premte një aksion i Citigroup, vlente 4,31 dollarë, ndërsa një aksion i Morgan Stanley 28,85 dollarë.

Ndërkohë kompania BEST BUY, e specializuar në shitjet online deklaroi se në maj do të hapë revistën e parë në Britaninë e Madhe, pak më vone se ç’ishte parashikuar më parë. Para hapjes së Wall Street një aksion i Best Buy vlente 43,16 dollarë.
Ndërkaq shumica e bursave europiane janë kthyer në territor negativ, gjatë tregtisë së pasdites, ndërsa bankat kanë humbur sërisht fitimet e paraditës.

Disa momente më parë indeksi Paneuropian FTSEurofirst 300 shënonte një rënie prej 0,2%, ndërsa është në tendencë rritje për shkak të çmimeve në rritje të metaleve dhe mineraleve. Ndërsa kompanitë e naftës kanë shënuar fitime modeste, pas humbjeve të sesionit të kaluar. BP, Royal Dutch Shell, BG, Total dhe ENI kanë fituar nga 0.3 deri në 1.2% të vlerës. Sektori bankar me Barclays, HSBC, Societe Generale, BNP Paribas dhe Deutsche Bank ranë nga 0.3 deri në 0.8%. Kompanitë minerare si Anglo American, Kazakmys, BHP Billiton, Xstrata dhe Rio Tinto u rritën nga 0.6 deri në 1%.

/Scan TV/

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)