27 Janar 2023

Vlera e Bitcoin-it shkon në mbi 50 mijë dollarë

New York, 17 shkurt - Pas një jave në të cilën Bitcoin u ngjit në lartësi të reja, vlera e kësaj kriptovalute mëngjesin e sotëm tejkaloi kufirin prej 50 mijë dollarëve.

Bitcoin shënoi rritje, ndërsa gjithnjë e më shumë kompani aludojnë se monedha digjitale e paqëndrueshme përfundimisht mund të pranohet gjerësisht si një mjet për pagesën e mallrave dhe shërbimeve. Bitcoin përgjithësisht perceptohet si një stok me vlerë, si ari, me shumë pak hapësirë ​​për t'u shpenzuar.

Të hënën e kaluar, kompania e automjeteve elektrike "Tesla" njoftoi blerjen e 1.5 miliard dollarëve në Bitcoin si pjesë e një strategjie të re investimi dhe se së shpejti do ta pranonte atë si një formë pagese për makinat e saj.

Mbetet e paqartë se sa kompani të mëdha do të ndjekin shembullin e Tesla-s. Analistët parashikojnë një zhvillim të ngadaltë drejt përdorimit të gjerë të Bitcoin-it për të paguar mallra dhe shërbime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)