04 Shkurt 2023

Tregu i makinave të pasagjerëve të BE-së shënoi rritje për 53,4 për qind

Bruksel, 18 qershor - Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA) ka noftuar se tregu i makinave të pasagjerëve të BE-së shënoi rritje për 53,4 për qind në maj krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

"Megjithatë, rezultati i muajit të kaluar ende është shumë poshtë 1,2 milion makinave që u shitën në maj 2019", thuhet në deklaratën e ACEA-s.

Regjistrimet e automjeteve në të gjithë bllokun prej 27 anëtarësh ishin 891.665 njësi muajin e kaluar.

Pothuajse të gjithë 27 tregjet e BE-së shënuan rritje dyshifrore muajin e kaluar. Ndërsa Irlanda shënoi rritjen më të fortë me 240 për qind, pastaj Portugalia (190,2 për qind) dhe Spanja (177,8 për qind).

Ndër shitjet e grupeve të prodhuesve në BE, ngritjen më të madhe e shënoi Hyundai Group, pronari i markave Kia dhe Hyundai, në maj me 79,4 për qind, ndjekur nga Toyota Group (Toyota dhe Lexus) me 73 për qind, dhe Volkswagen Group (Volkswagen, Skoda, Audi, Seat, Porsche, Bentley, Lamborghini dhe Bugatti) me 71,8 për qind.

Për periudhën janar-maj, kërkesa e BE-së për makina pasagjerësh u rrit me 29,5 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar duke arritur në 4,3 milionë.

BE është tregu kryesor i eksportit të automjeteve për Turqinë, ku operojnë prodhuesit e kryesorë ndërkombëtarë të automjeteve, Ford, Honda, Hyundai, Mercedes, Renault dhe Toyota.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)