06 Gusht 2021

Tregtia botërore me rënie rekorde prej 12 për qind

Vjenë, 25 shkurt - Tregtia Botërore është zvogëluar për 12 për qind në vitin 2009. Këtë e deklaroi kryetari i Organizatës Botërore Tregtare, Paskal Lami, duke shtuar se si rezultat i krizës ekonomike, tregtia globale e ka shënuar rënien më të madhe prej vitit 1945.

Lami tha se rënia e tregtisë botërore është më e madhe sesa është paraparë, për shumë totale prej 2 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)