23 Shtator 2021

Shkalla vjetore e inflacionit në BE bie në 0.6 për qind në maj

Bruksel, 18 qershor - Shkalla e inflacionit vjetor të Bashkimit Evropian ishte 0.6 për qind në maj, nga 0.7 për qind sa ishte një muaj më parë, njoftoi të mërkurën zyra e statistikave të bllokut.

Një vit më parë, niveli vjetor i inflacionit të bllokut 27-anëtarësh ishte 1.6 për qind, sipas një raporti të Eurostat.

Eurostat tha se niveli i inflacionit vjetor të eurozonës gjithashtu shënoi rënie nga 0.3 për qind në 0.1 për qind ndër muaj.

Krahasuar me muajin prill, inflacioni vjetor ka shënuar rënie në 20 shtete, është rritur në 5 dhe ka mbetur i pandryshuar në dy shtete.

Normat më të ulëta vjetore u regjistruan në Estoni (-1.8 për qind), Luksemburg (-1.6 për qind), Slloveni (-1.4 për qind).

Polonia (3.4 për qind), Çekia (3.1 për qind) dhe Hungaria (2.2 për qind) shënuan normat më të larta të inflacionit gjatë së njëjtës periudhë.

"Në maj, kontributi më i lartë në normën vjetore të inflacionit në zonën e euros erdhi nga ushqimi, alkooli dhe duhani (+0.64 pikë përqindje), e ndjekur nga shërbimet (+0.59), mallrat industrialë jo energjikë (+0.06) dhe energjia (-1.20)", shtoi Eurostat. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)