04 Tetor 2022

Shënon ulje shitja e automobilave në Evropë

Bruksel, 21 prill - Shitja e automobilave në tremujorin e parë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar është ulur në Evropë.

Efektet negative të llojit të ri të epidemisë së koronavirusit (Covid-19) që preku botën, u pasqyruan në shitjet e automjeteve në muajin e fundit dhe tremujorin e parë të vitit.

Sipas raportit të vlerësimit të tregut evropian të automobilave, tregu total i vendeve të Bashkimit Evropian (BE) dhe Shoqatës Evropiane të Tregtisë së Lirë (EFTA) dhe Anglisë, në çerekun e parë të këtij viti u ulë për 26,3 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të një viti më parë dhe u realizua në nivel 54 mijë e 703 copë.

Ulja më e madhe u pa në Itali, e cila u ndikua më së shumti nga epidemia, me 35,5 për qind. Pas Italisë, shitjet ranë edhe në Francë me 34,1 për qind, në Austri me 32,4 për qind, në Gjermani me 20,3 për qind dhe në Spanjë dhe Angli me 31 për qind.

Vendi që shet më shumë automobila në Evropë ishte Gjermania. Ajo pasohet nga Anglia, Franca, Italia dhe Spanja.

Vendet që rritën shitjet e tyre në tremujorin e parë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019 ishin Lituania me 5,2 për qind dhe Qiproja greke me 5 për qind.

Duke marrë parasysh vetëm muajin e kaluar, tregu i makinave në Evropë u ul me 51,8 për qind në krahasim me marsin 2019. Ulja më e madhe është regjistruar në Itali me 85,4 për qind, Francë me 72,2 për qind dhe Spanjë me 69,3 për qind.

I vetmi vend që rriti shitjet e tij ishte Islanda me 0.4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Francës, Olivier Guerot. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit!)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ=së, ora 13:30)