31 Janar 2023

Shënohet Dita Botërore e Metrologjisë

Prishtinë, 19 qershor - Agjencia e Metrologjisë së Kosovës, që funksionon nën ombrellën e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë ka shënuar Ditën Botërore të Metrologjisë me disa aktivitete.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, në fjalimin e tij për këtë ditë ka thënë se Metrologjia është pjesë e infrastrukturës së cilësisë, së bashku me standardizimin dhe akreditimin, dhe si e tillë përbënë një hallkë të rëndësishme në funksionimin e kësaj infrastrukture.

Sipas ministrit ndikimi i metrologjisë në tregtinë dhe industrinë e një vendi është i jashtëzakonshëm, dhe llogaritet si një barometër për të vlerësuar gjendjen e zhvillimit të një vendi si dhe për vlerësimin e kapaciteteve të një vendi dhe mundësitë për të fuqizuar ekonominë.

“Ne jemi të vetëdijshëm se Agjencia e Metrologjisë së Kosovës ka nevojë të vazhdueshme për mbështetje në drejtim të fuqizimit të metrologjisë dhe të komplet infrastrukturës së cilësisë, si dhe në funksion të përmbushjes së obligimeve ligjore dhe kushtetuese, siç janë mbrojtja e konsumatorit, mbështetje prodhimeve vendore dhe kompanive shërbyese, si dhe krijimit të mundësisë për rritjen e eksporteve që Republika e Kosovës bënë drejt vendeve tjera”, tha ministri.

Ndërsa kryeshefi i Agjencisë së Metrologjisë, Ferki Fejza, tha se interes i posaçëm i është kushtuar avancimit të laboratorëve të AMK në ngritjen e standardeve të matjeve duke siguruar kalibrimet dhe ndër-krahasimet laboratorike me mbështetjen e projektit FMG 2 (Për Lëvizjen e Lirë të Mallrave), si dhe përgatitjet për fillimin e procesit të akreditimeve të laboratorëve që operojnë në kuadër të Departamentit të Metrologjisë Shkencore dhe Industriale, në kuadër të AMK.

“Gjatë kësaj kohe kemi realizuar një sërë takimesh dy palësh dhe shumëpalëshe me drejtorë të agjencive simotra në rajon dhe me vendet e BE-së, nga të cilët kemi marr mbështetje dhe kërkesa konkrete për bashkëpunim për ngritje të kapaciteteve dhe për shkëmbime përvojash. Në funksion të kësaj pritet së shpejti të nënshkruhen disa memorandume mirëkuptimi me disa nga vendet e rajonit dhe të BE, si dhe ripërtëritja e memorandumeve me Shqipërinë dhe Turqinë”, tha Fejza.

Në anën tjetër Endrit Shala, deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i Komisionit Parlamentar për Ekonomi, Punësim, Tregti dhe Industri tha se Agjencia e Metrologjisë është ndër hallkat më të rëndësishme të ekonomisë së një vendi.

“Metrologjia është njëra ndër hallkat më të rëndësishme të një vendi që për synim e ka zhvillimin ekonomik dhe fuqizimin e bizneseve. Po ashtu Metrologjia është agjencion që mbron të drejtat e konsumatorit dhe prodhuesit vendor. Si kryetar i komisionit parlamentar do t’iu mbështes për t’i shtyrë përpara punët që i keni dhe zotohem se do ta jap të gjithë kontributin tim në fuqizimin e infrastrukturë së cilësisë për harmonizimin e ligjeve me atë të BE-së”, tha deputeti Shala.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00