09 Dhjetor 2022

SHBA do të vendos në përdorim 15 milionë fuçi nafte nga rezervat

Washington, 19 tetor - Administrata e presidentit të SHBA-së, Joe Biden ka planifikuar të vendos në përdorim 15 milionë fuçi nafte nga rezervat strategjike të naftës.

Në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë thuhet se Biden sot do të njoftojë veprimet e reja për forcimin e sigurisë, inkurajimin e prodhimit dhe për të ulur koston e energjisë së SHBA-së.

Departamenti i Energjisë do të publikojë njoftimin për shitjen e 15 milionë fuçive nga rezerva strategjike e naftës që të dorëzohet në muajin dhjetor.

Shitja në fjalë do të plotësojë vendimin e njoftuar në mars për të hedhur në treg më shumë se 180 milionë fuçi naftë. Biden do t'i bëjë thirrje Departamentit të Energjisë që të jetë i gatshëm për shitje shtesë nga rezerva strategjike e naftës nëse do jetë e nevojshme.

Më tej thuhet se Biden do të njoftojë se ka planifikuar që riblerjet e naftës për rezervën strategjike të naftës të bëhen kur çmimet e naftës të bien në intervalin 67-72 dollarë për fuçi ose më poshtë.

Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë theksohet se Biden u ka bërë thirrje kompanive që të transferojnë kosto më të ulëta të energjisë tek konsumatorët sa më shpejt të jetë e mundur.

Ka tërhequr vëmendjen se plani i administratës së Bidenit për të shitur më shumë naftë nga rezervat strategjike, ka ardhur pas vendimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe grupit OPEC+ që përbëhet nga disa vende prodhuese jashtë OPEC, për të reduktuar me 2 milionë fuçi prodhimin ditor të naftës duke filluar që nga nëntori.

Javën e kaluar Biden bëri të ditur se çmimet e benzinës në vend janë ende shumë të larta. Ai tha se për këtë çështje do të ketë njoftime të reja.

Për të ndihmuar uljen e çmimeve të benzinës në të gjithë vendin, Biden në maj lejoi që të hidhen në treg mbi 180 milionë fuçi nga rezerva strategjike e naftës.

Me shitjet në fjalë norma e karburantit bruto në rezervat strategjike të SHBA-së ra në nivelin më të ulët që nga viti 1984.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2022 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, marrin pjesë në dëgjimin publik për Projektligjin për Liritë Fetare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportit për Projektligjin Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e integruar të ndotjes, me raport amendamente të Komisionit funksional për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon konferencë për media, ku do të publikohet raporti me titull “Qeverisja me duar të pastërta”, raport ky mbi deputetët, ministrat dhe kryetarët e komunave, të cilët kanë probleme me ligjin. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjykata Kushtetuese organizon “Ditën e Gjykatës së Hapur” në shënim e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Për të shënuar 9 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit, Koalicioni i Organizatave të Shoqërisë Civile dhe Mediave, do të mbajnë një konferencë me temën “Fuqizimi i Kapaciteteve të Shoqërisë Civile për luftimin e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bashkëbisedon me studentët e Kolegjit AAB për temën mbi dhunën në bazë gjinore. (Kolegji AAB, ora 10:30)

- Rreth 60 punëtor teknik dhe ata te sigurimit fizik qe punojnë në Qendrat e Mjekësisë Familjare disa shkolla te Prishtinës  do te protestojnë me kërkesën për rritje të pagave. (Para komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin Zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës në nivel vendi. (Amfiteatri i Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon aktivitet me studentët e Klinikës Ligjore të IKD– së, ku do të bëhet prezantimi i shpalljes së simuluar të një aktgjykimi të një rasti të korrupsionit. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 13:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në një tryezë me gratë në Komunën e Mitrovicës. (Restaurantin "Va Piano", ora 15:00)

- Me rastin e 5 vjetorit të ndarjes nga jeta të artistit, Blerim Peci, Komuna e Mitrovicës, në bashkëpunim me artistë, familjarë e miq të ish të ndjerit organizojnë takimin përkujtimor për të ndarë së bashku kujtime të bukura e të pashlyeshme për të. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 17:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në shfaqjen e filmit "Zgjoi". (Kino Armata, ora 17:00)