07 Shkurt 2023

Rritet çmimi i naftës pas vendimit të OPEC

New York, 3 qershor - Çmimet e naftës u rritën me optimizmin se tregjet janë në gjendje të thithin fuçi shtesë pasi prodhuesit kryesorë të naftës ritheksuan vendimin e tyre për të rritur prodhimin e tyre deri në korrik.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent u tregtua me 70.48 dollarë për fuçi në mëngjes me një fitim për 0.32 për qind pasi u mbyll të martën me 70.25 dollarë për fuçi.

Brendi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej me 67.86 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë me një rritje prej 0.20 për qind pas mbylljes së mëparshme me 67.72 dollarë për fuçi.

Nafta Brent arriti në mbi 70 dollarë për fuçi menjëherë pas takimit të OPEC-plus të martën.

23-anëtarët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj, të njohur si OPEC-plus ranë dakord të qëndrojnë në kuotën e saj të prodhimit të rënë dakord më parë e cila kërkon që karteli të rritë gradualisht prodhimin deri në korrik, duke cituar "se kërkesa e naftës tregon shenja të qarta të përmirësim”.

Grupi kishte rënë dakord për të rritur prodhimin e tij me 350 mijë fuçi në ditë në maj dhe qershor dhe 400 mijë fuçi në ditë në korrik. Frenimi shtesë i prodhimit të Arabisë Saudite prej 1 milion fuçi në ditë gjithashtu do të hiqet gradualisht me një rritje të prodhimit prej 250 mijë fuçi në ditë në maj, 350 mijë fuçi në ditë në qershor dhe 400 mijë fuçi në ditë në korrik.

Me kuotën e re të prodhimit, prodhimi kolektiv i grupit do të arrijë 5.8 miliardë fuçi në ditë në korrik.

Duke ushtruar presion për rritjen e çmimit të naftës, grupi vuri në dukje forcimin e bazave të tregut, me kërkesën për naftë që tregon shenja të qarta përmirësimi dhe rënien e stoqeve të OECD, ndërsa rimëkëmbja ekonomike vazhdon në pjesën më të madhe të botës me përshpejtimin e programeve të vaksinimit.

Rimëkëmbja ekonomike, veçanërisht në SHBA dhe Kinë, konsumatorët më të mëdhenj të naftës në botë, sinjalizon një rikthim të kërkesës për naftë përpara rritjes së pritshme të lëvizshmërisë gjatë periudhës verore.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)