24 Shtator 2021

Rritet çmimi i naftës 'Brent', 72 dollarë fuçia

New York, 27 gusht - Janë rritur sërish çmimet e naftës në bursa, mes frikës se mund të ketë ndërprerje të prodhimit dhe prej ecurisë së pandemisë.

Çmimi i naftës bruto "Brent", që merret si çmimi standard për botën dhe kontinentin europian, është rritur me 9 % gjatë javës, e kaloi në vlerën, 72 dollarë fuçia.

Ndërkohë nafta bruto amerikane ndali mbi 68,5 dollarë fuçia, nga 62 dollarë një javë më parë.

Ndryshimet gjatë ditës u ndikuan nga natyra, përkatësisht nga uragani i fortë që pritet të lëvizë në fundjavë nga Karaibet në Gjirin e Meksikës e Teksas, një zonë ku operojnë disa rafineri kryesore nafte dhe gazi brenda SHBA-së.

Kompanitë thanë se kanë nisur të evakuojnë punonjësit dhe kanë pezulluar prodhimin në platformat përpunuese në det.

Rritjen e çmimeve raportohet se e influencoi edhe lajmi se Kina po arrin ta kontrollojë përhapjen e valës infektuese të llojit "Delta" të Covid-19, çka jep shpresa që këtë vit të mos ketë më kufizime si vjet, për sa i përket transportit nëpër botë.

Ndërkohë, pritet edhe lëvizja e OPEK-ut më 1 shtator, kur aleanca e vendeve prodhuese të naftës do të takohet për të vendosur për mbajtjen njësoj apo shtimin e prodhimit në treg.

Grupi kryesohet nga Arabia Saudite dhe Rusia dhe është vënë nën presionin e Amerikës që t'i stabilizojnë e ulin çmimet e naftës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)