29 Janar 2022

Rriten bursat amerikane pasi Fed-i i mbajti normat e interesit të qëndrueshme

New York, 14 dhjetor - Aksionet në bursat amerikane patën rritje pas vendimit të fundit të Rezervës Federale për politikën monetare.

Fed-i i mbajti normat e interesit të qëndrueshme të mërkurën, në mbledhjen e vet të fundit të vitit, ndërsa kostot e huamarrjes nuk do të ndryshojnë për një periudhë të afërt.

Aksionet e "Facebook"-ut ranë 2.7 për qind pasi "Wall Street Journal" raportoi se Komisioni Federal Tregtar i ShBA-së po shqyron mundësinë e dhënies së një urdhri paraprak kundër kompanisë.

"Dow" dhe "Nasdaq" u rritën me 0.8 për qind, ndërsa "S&P 500" 0.9 për qind.

Edhe në Evropë, bursat u mbyllën me rritje të enjten.

Banka Qendrore Evropiane njoftoi vendimin e saj të fundit të politikës monetare dje pasdite, me pjesëmarrjen e parë të presidentes së re Christine Lagarde. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)