26 Shtator 2021

Rënie e papritur e papunësisë në Gjermani

Berlin, 1 prill - Numri i gjermanëve të papunë papritur u zvogëlua në 8.5 për qind gjatë këtij muaji në krahasim me muajin shkurt kur arrinte 8.7 për qind, tregojnë të dhënat zyrtare të shërbimit gjerman për statistikë.

Përmirësimi vijon pasi ekonomia evropiane filloi gradualisht që të rimëkëmbet.

“Tregu i punës përjetoi rimëkëmbje, papunësia po zvogëlohet”, deklaroi shefi i Agjencisë federale për punësime Frank – Jirgen Vajze.

Analistët konsiderojnë se numri i papunëve do të ngjitet për edhe 10.000 persona gjatë muajit mars, por edhe për kundër pritjeve numri i të papunëve është zvogëluar për 31.000 persona. Gjermania arriti ta kufizojë rritjen e papunësisë edhe krahas recesionit të rëndë të vitit të kaluar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)