28 Nëntor 2021

Rënie drastike e çmimit të naftës në tregjet botërore

New York, 11 mars - Çmimet e naftës së papërpunuar e morën disi veten sot, pas rënies drastike që pësuan dje.

Çmimet e naftës kanë rënë në shkallë botërore. Kjo shihet si diçka e mirë për njerëzit e zakonshëm, por ekonomistët thonë se një humbje e tejzgjatur e të ardhurave nga nafta në tregjet botërore mund të shkaktojë dëme të mëdha në ekonominë globale.

Ekspertët po bëjnë thirrje për solidaritet mes vendeve pasi një kolaps ekonomik në një vend, herët a vonë do të pasohet edhe tek të tjerat.

Për njerëzit e zakonshëm rënia e çmimit të naftës është një gjë e mirë. Sonu është banor i qytetit Agra në Indi.

“Për njerëzit e zakonshëm rënia e çmimit të naftës është lajm i mirë. Është kohë festivalesh në Indi dhe njerëzit kanë shpenzime të shumta.”

Çmimi i naftës së papërpunuar ra ndjeshëm pasi karteli i OPEC-u i dominuar nga sauditët nuk arriti një marrëveshje me Rusinë për reduktimin e prodhimit, me qëllim kompensimin e efekteve të koronavirusit ndaj tregjeve botërore.

Arabia Saudite reagoi duke njoftuar uljen e çmimit dhe shtimin e prodhimit të naftës. Analistët thonë se kjo betejë po ul çmimet e naftës. Fatih Briol është me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë.

“Shumë kompani shtuan prodhimin. Ka një sasi të madhe prodhimi të tepërt nafte në tregje. Shumë naftë dhe nuk ka kërkese për të.”

Të hënën, tregtarët e mëdhenj të naftës shënuan ditën më të keqe në vite. Rubla ruse ra 9 përqind. Tom Adshed është me firmën e konsultimit Macro-Advisory.

“Për rusët ky është një kalkulim strategjik afatgjatë. Në termin afatshkurtët ata padyshim që do të dëmtohen. Por duke bërë këtë, ata mund të dëmtojnë ndjeshëm prodhuesit amerikanë të naftës nga shpimet shkëmbore.”

Tom Adshead, thotë se Rusia ka krijuar rezerva për të kompensuar humbjet.

“Ata kanë krijuar një rezevrvë kombëtare prej 150 miliardë rubla për ditë të vështira si kjo, kur kanë nevojë të shpenzojnë para pasi çmimi i naftës është i ulët.”

Disa analistë si Fatih Briol në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë,

thonë se konsumi dhe kërkesa për naftë do të vazhdojë të bjerë këtë vit, pasi përhapja e koronavirusit po detyron shumë njerëz të qëndrojnë në shtëpi.

“Për herë të parë në më shumë se 11 vite kohë, ne kemi pritur që këtë vit kërkesa për naftën dhe konsumi i naftës do të bjerë. Është shtuar çdo vit por po bie si rezultat i asaj që po ndodh në Kinë dhe ekonominë botërore.”

Frika e përhapjes së koronavirusit ka tronditur tashmë tregjet botërore dhe ekspertët thonë se përzjerja në këtë mes e rënies së çmimit të naftës mund të shkaktojë një recesion ekonomik.

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë po bën thirrje për solidaritet mes vendeve të mëdha dhe të vogla, sepse siç thotë ai, kolapsi i një ekonomie mund të ndikojë tek ekonomia globale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)