24 Tetor 2021

OPEK: Rritje minimale e eksportit të naftës

Vjenë, 12 shkurt - Shtetet e Organizatës së vendeve eksportuese të naftës (OPEK) gjatë vitit 2009 shënuan rritje mesatare në eksportin e naftës.

Megjithatë për sivjet parashikimet nuk janë aq optimiste meqë është i dobët ritmi i rritjes së ekonomive botërore, konsiderojnë nga OPEK.

"Ritmin e dobët i rritjes së ekonomive botërore në vitin 2010 do ta zvogëlojë kërkesa e naftës, ndërsa kërkesa nga SHBA-të sivjet nuk është e sigurtë", shkruan në raportin e OPEK-ut.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)