07 Shkurt 2023

Nafta kap shifra rekord, kalon mbi 100 dollarë për fuçi

New York, 24 shkurt - Çmimi i naftës ka shkuar në mbi 100 dollarë, pasi presidenti Putin nisi një "operacion special ushtarak" në rajonin lindor Donbas të Ukrainës.

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent arriti në 102.30 dollarë për fuçi, niveli më i lartë për më shumë se shtatë vjet. Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës së papërpunuar, dhe është gjithashtu eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror.

Lajmi goditi gjithashtu çmimet e aksioneve, me tregjet aziatike të aksioneve që pësuan  rënie të ndjeshme.

Bursa e Moskës pezulloi tregtimin të enjten menjëherë pasi rubla ra në nivelin më të ulët që nga fillimi i vitit 2016.

Çmimi i arit – i cili konsiderohet një aset parajse në kohë pasigurie – u rrit me 2%.

Në përgjigje të veprimit ushtarak të Rusisë, udhëheqësit e Bashkimit Evropian thanë se do të vendosin më shumë sanksione ndaj Rusisë.

Këshilli Evropian tha se do të "impononte pasoja masive dhe të rënda ndaj Rusisë për veprimet e saj".

SHBA dhe BE kishin vendosur tashmë një sërë sanksionesh në përgjigje të veprimeve të Putinit kundër Ukrainës.

Britania e Madhe ka ngrirë asetet e pesë bankave dhe tre miliarderëve rusë, të cilët gjithashtu janë goditur me ndalime udhëtimi.

Të martën, Boris Johnson tha se këto sanksione ishin vetëm "breshëria e parë" dhe mund të zgjateshin.

SHBA rriti gjithashtu presionin ndaj Rusisë të mërkurën duke vendosur gjoba ndaj firmës ruse që qëndron pas gazsjellësit Nord Stream 2 dhe oficerëve të saj të korporatës.

Nord Stream 2 është një tubacion 1,200 km nën Detin Baltik, i cili është projektuar për të marrë gazin nga bregdeti rus pranë Shën Petersburgut në Lubmin në Gjermani.

Të martën, Gjermania ngriu miratimin përfundimtar për tubacionin, i cili është ndërtuar por nuk është në funksion.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)