06 Dhjetor 2022

MTI vlerëson lartë mbështetjen që shteti gjerman i ka dhënë Kosovës

Prishtinë, 5 tetor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka pritur në takim sot ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë,  Joern Rohde, me të cilin kanë biseduar për zhvillimin ekonomik, importin e produkteve gjermane, investimet dhe diasporën.

Ministri ka vlerësuar lartë mbështetjen që shtetit gjerman i ka dhënë Kosovës në periudha të ndryshme kohore nga ato më të vështirat e deri sot për zhvillimin ekonomik të vendit.

“Një falënderim të veçantë e ka shteti gjerman për trajtimin që ua bënë qytetarëve të Kosovës, që jetojnë dhe punojnë në Gjermani”, ka thënë ministri.

Ministri ka njoftuar ambasadorin se si Gjermani është në mesin e tri shteteve të para ku Kosova importon mallra nga atje.

Sa i përket nevojës për më shumë investitorë nga Gjermania, ministri i ka shpjeguar ligjin për investime strategjike dhe plotësim ndryshimet që pritet të finalizohen.

“Me ndryshimet që do të behën në ligjin për investime strategjike, Kosova do të jetë vendi me kushte më të favorshme për çdo investitor”, ka deklaruar ministri Krasniqi.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë,  Joern Rohde, në diskutimet për fushën e ekonomisë ka thënë se do të ishte më i kënaqur sikur edhe eksporti i produkteve nga Kosova drejt Gjermanisë të jetë më i madh.

Sa i përket remitancave nga mërgata shqiptare, që punojnë në Gjermani, ambasadori ka thënë se do të ishte mirë që ato të shndërrohen në investime.

Duke folur për ndikimin e pandemisë COVID – 19, ambasadori Rohde është interesuar për paketën e Qeverisë së Kosovës për rimëkëmbje ekonomike.

Më tej, ai shfaqi shpresën e tij se Qeveria e Kosovës do të gjejë një kompromis me opozitën, në mënyrë që Kuvendi të mund ta miratojë draftligjin në seancën e radhës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)