25 Tetor 2021

McDonald`s hapë 45 restorante në Rusi

Moskë, 3 shkurt - Zinxhiri amerikan i restoranteve për ushqim të shpejtë McDonald`s do të hapë 45 vende të reja të shitjes në Rusi gjatë këtij viti.

 

Këtë sot e lajmëroi drejtori ekzekutiv i kompanisë Xhejms Skiner, i cili shtoi se me 45 restorantet e reja, McDonald`s do të ketë gjithsej 290 restorante në Rusi.

“Zgjodhëm Rusinë meqë shitja shkon mirë, ndërsa edhe Rusia është njëra prej vendeve kryesore për investime të reja në vitin 2010”, u deklaroi Skiner mediumeve perëndimore. Përndryshe, restoranti i parë i McDonald`s-it në Rusi është hapur më 31 janar të vitit 1990 në Moskë në sheshin “Pushkin”.

Selia e kompanisë McDonald`s gjendet në shtetin federal amerikan Ilinois. Kjo kompani për ushqim të shpejtë në kuartalin e fundit të vitit 2009 fitoi 1,2 miliardë dollarë, që është për 23 për qind më shumë sesa në vitin paraprak.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)