06 Dhjetor 2022

Koronavirusi trondit sërish tregjet botërore

New York, 20 mars - Bursat ranë ndjeshëm në Wall Street për shkak të panikut se koronavirusi mund të shkaktojë një recesion global.

Tregtimi u ndalua përkohësisht për herë të katërt këtë muaj. "S&P 500" pati rënien më të madhe të fitimit në krahasim me një ditë më parë.

Dow Jones ra mbi 1300 pikë, ose 6.3 për qind, "S&P 500" humbi 5 për qind, NASDAQ ra 4.7 për qind.

Luhatjet e mprehta të tregut erdhën pavarësisht premtimeve nga presidenti Donald Trump për të mbështetur ekonominë e ShBA-së me një paketë që mund të arrinte në një trilion dollarë.

Analisti financiar në Virtu Americas LLC Matthew Cheslock mendon se ka disa sektorë si linjat ajrore, ato janë nën një presion të madh.

"Mendoj që bankat janë në një situatë shumë të ndryshme nga sa ishin herën e fundit (duke iu referuar financave të krizës së vitit 2008). Financat duhet të jenë shumë më të forta."

"Ne nuk po dëgjojmë ndonjë ndikim të kësaj. Siç e dini, një sektor që mund të preket më rëndë për pak kohë është sektori i naftës", tha Cheslock.

Rënie të ngjashme ka pasur edhe në tregjet europiane, ku çmimi i naftës së papërpunuar ra 10 për qind në nivelin më të ulët që nga viti 2002. Tregtarët parashikojnë një tkurrje drastike të kërkesës për energji.

FTSE100 e ShBA-së humbi 4 për qind

DAX i Gjermanisë ra 5.6 për qind

CAC 40 i Francës humbi 6 për qind

Edhe aksionet aziatike regjistruan rënie të ndjeshme:

Indeksi i Shangait ra 1.8 për qind.

Treguesi Hang Seng ra 4 për qind

Treguesi Nikkei i Japonisë u mbyll me humbje 1.7%

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)