28 Nëntor 2021

Koronavirusi serish shkakton uljen e çmimit të naftës

Vjenë, 5 mars - Epidemia e koronavirusit serish ka shtyrë çmimin e naftës së papërpunuar të hënën në nivelin më të ulët në 31 muaj dhe në të njëjtën javë kur investitorët presin takimin kritik të OPEC-ut që do të mbahet në Vjenë të Austrisë të enjten.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent ra shumë poshtë në 48,40 dollarë për fuçi të hënën për të shënuar nivelin e tij më të ulët që nga 24 korriku 2017, sipas të dhënave zyrtare.

Ndërsa ky ishte niveli më i ulët në dy vjet e shtatë muaj, kjo gjithashtu ishte një rënie prej 32.5 për qind që nga 8 janari i vitit 2020 kur Brent arriti në 71.75 dollarë për fuçi për shkak të tensionit në rritje midis SHBA-së dhe Iranit në Lindjen e Mesme që kërcënoi furnizimin e sigurt me naftë të rajonit.

Koronavirusi, i cili u shfaq në Kinë dhe u përhap shpejt në të gjithë botën, ka shkaktuar dobësimin e aktiviteteve ekonomike në Azi dhe uljen e kërkesës së naftës në të gjithë botën.

Nafta e papërpunuar Brent të premten e kaluar u mbyll me 50.52 dollarë për fuçi, pasi filloi javën me 57.85 dollarë për fuçi të hënën e kaluar, duke shënuar një rënie javore prej 12.6 për qind, rënia më e madhe javore që nga janari 2016.

Kompania amerikane e investimeve JPMorgan paralajmëroi muajin e kaluar se nëse koronavirusi zhvillohet në një epidemi të stilit SARS që goditi Kinën nga 2002 në 2003, çmimet e naftës mund të binin deri në 5 dollarë për fuçi.

Agjencia globale e vlerësimit Fitch Ratings gjithashtu tha më 5 shkurt se shpërthimi i koronavirusit mund të frenojë rritjen e kërkesës së naftës nëse ajo vazhdon të përhapet, duke çuar në një tepricë të prodhimit, ndërsa prodhimi rritet në Brazil, Norvegji dhe SHBA.

Për të shmangur tepricën e naftës në tregun global, OPEC dhe aleatët e tij pritet të bëjnë ulje të mëtejshme të niveleve të tyre të prodhimit pas takimit në Vjenë të enjten dhe të premten.

Shumica e ekspertëve presin që grupi i njohur si OPEC + do të bëjë një shkurtim shtesë të prodhimit prej të paktën 600 mijë fuçi në ditë, përkundër frenimit të tyre aktual prej 1.7 milion fuçi në ditë.

Sidoqoftë, disa ekspertë e pranojnë se nuk do të ishte surprizë nëse grupi bën një frenim më të thellë nga sa pritej.

OPEC + gjithashtu mund të zgjasë frenimin e tij aktual të prodhimit nga 1.7 milion fuçi në ditë deri nga fundi i qershorit dhe deri në fund të këtij viti.

Frenime më të thella dhe më të gjata të prodhimit parashikohet të shkurtojnë disa nga furnizimet në tregun global të naftës kundër kërkesës së ulët për të shtyrë rritjen e çmimeve të naftës së papërpunuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)