28 Nëntor 2021

Koronavirusi dhe rënia e çmimeve të naftës përmbysin bursat aziatike

Pekin, 9 mars - Shqetësimet në rritje mbi efektet ekonomike të epidemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) dhe rënia e thiktë e çmimeve të naftës kanë bërë që në bursat aziatike të vërehet një prirje kryesisht nga shitjet.

Pas vendimit për të mos reduktuar prodhimin e naftës, dalë nga takimi ndërmjet anëtarëve të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe disa shteteve prodhuese të naftës bruto joanëtare të OPEC-ut, nafta e tipit Brent u zhvlerësua mbi 30 për qind duke rënë në 31,1 dollarë për fuçi, çmimi më i ulët ky që nga muaji shkurt 2016 e këtej.

Analistët theksojnë se rreziku i rritjes së furnizimit të tepërt ka shkaktuar një rënie të mprehtë të çmimeve të naftës. Sipas tyre, kombinimi i këtij zhvillimi me shqetësimet rreth efekteve të epidemisë COVID-19 në aktivitetin ekonomik ka çuar në një zhvlerësim mbi 2 për qind në tregjet aziatike të transaksioneve.

Nga ana tjetër, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bëri me dije se numri global i vdekjeve nga koronavirusi i ri është 3.831 dhe i rasteve të konfirmuara mbi 110.000.

Me ndikimin e këtyre zhvillimeve, indeksi i bashkuar i Shangait në Kinë pësoi një rënie me 2,62 për qind duke u realizuar në nivelin e 2.954,63 pikëve.

Kurse në Japoni, sipas të dhënave të prodhimit të brendshëm bruto (PBB) të publikuara të hënën, ekonomia e vendit është tkurrur me 1,8 për qind në tremujorin e fundit të vitit 2019, një performancë kjo më e keqe sesa parashikimet.

Pas këtyre të dhënave, Indeksi Nikkei 225 i Japonisë shënoi një rënie me 5,07 për qind duke u realizuar në nivelin e 19.698,76 pikëve, ndërsa jeni u zhvlerësua 1,6 për qind kundrejt dollarit amerikan dhe 1 dollar u këmbyer për 102,6 jenë.

Indeksi Sensex i Indisë ra me 4,2 për qind duke u realizuar në nivelin e 36.005,72 pikëve; Indeksi Hang Seng i Hongkongut ra me 3,58 për qind duke u realizuar në nivelin e 25.215,48 pikëve dhe Indeksi Kospi i Koresë së Jugut ra me 4,2 gjithashtu duke u realizuar në nivelin e 1.954,77 pikëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)