03 Shkurt 2023

Kina tejkalon Gjermaninë për t’u bërë tregu më i madh i importit në Britani

Londër, 30 maj - Më shumë se një vit pas daljes nga Bashkimi Evropian, Britania ka gjetur tregje të reja duke e veçuar Azinë ndër partnerët e saj kryesorë.

Kina e ka tejkaluar Gjermaninë për t’u bërë tregu më i madh i importit në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë.

Mallrat e importuara nga Kina u rritën me 66% nga fillimi i 20180-ës,  në 24 miliardë dollarë në tremujorin e parë të këtij viti, tha Zyra për Statistikat Kombëtare.

Ndërkohë importet nga Gjermania pësuan rënie në të njëjtën periudhë, raporton BBC. Ndryshimi erdhi ndërsa tregtia me Bashkimin Evropian u ndërpre për shkak të Brexit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)