07 Maj 2021

Inflacioni vjetor në Bashkimin Evropian u rrit në 1.7 për qind

Bruksel, 17 prill - Zyra e Statistikave Evropiane (Eurostat) ka njoftuar se inflacioni vjetor në Bashkimin Evropian në mars ka qenë 1.7 për qind, nga 1.3 për qind në shkurt.

Sipas Eurostat, shifrat për të njëjtin muaj të vitit të kaluar ishin 1.2 për qind.

Shkalla vjetore e inflacionit në zonën e euros ishte 0.9 për qind muajin e kaluar, e qëndrueshme krahasuar me janarin.

Në mars, kontributi më i madh në normën vjetore të inflacionit në zonën e euros erdhi nga shërbimet, pasuar nga energjia, ushqimi, alkooli, duhani dhe mallrat industriale joenergjetike.

Krahasuar me shkurtin, inflacioni vjetor ka rënë në 3 shtete anëtare, mbeti i qëndrueshëm në 3 dhe u rrit në 21.

Vendet me normat më të ulëta të inflacionit ishin Greqia (-2 për qind), Portugalia, Malta, Irlanda dhe Sllovenia (të gjitha 0.1 për qind).

Nga ana tjetër, normat më të larta vjetore u regjistruan në Poloni (4.4 për qind), Hungari (3.9 për qind), Rumani dhe Luksemburg (të dyja 2.5 për qind).

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)