09 Shkurt 2023

Inflacioni në Britani të Madhe arrin në nivel rekord

Londër, 23 mars - Inflacioni vjetor i Britanisë së Madhe në muajin shkurt arriti në nivel rekord prej 6,2 për qind, niveli më i lartë që nga viti 1992.

Sipas autoritetit statistikor të vendit, norma u rrit nga 5,5 për qind sa ishte në janar.

Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) tha se rritja erdhi si pasojë e rritjes së çmimeve të ushqimeve, produkteve të qëndrueshme, mallrave të konsumit dhe energjisë.

“Energjia, karburantet motorike dhe makinat e përdorura kanë ushtruar presion të fortë ndaj inflacionit, ndërsa çmimet e ushqimeve janë rritur gjithashtu”, tha ONS.

Në muajin shkurt, norma vjetore e inflacionit ishte 5,9 për qind në eurozonë dhe 6,2 për qind në Bashkimin Evropian (BE).

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)