27 Janar 2023

Inditex mbyll 502 dyqane në Rusi

Moskë, 5 mars - Shitësi spanjoll i veshjeve Inditex, kompania amë e markave si Zara, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius dhe Pull & Bear, iu bashkua listës së kompanive të mëdha që kanë ndërprerë shërbimet e tyre në Rusi, duke mbyllur më shumë se 500 dyqanet e saj në vend.

“Inditex informon se në rrethanat aktuale nuk mund të garantojë vazhdimësinë e operimeve dhe kushteve tregtare në Federatën Ruse dhe pezullon përkohësisht aktivitetin në 502 dyqane”, njoftoi kompania.

Rusia përbën rreth 8,5% të të ardhurave globale të grupit, sipas deklaratës.

Shumë vende, veçanërisht anëtarët e BE-së dhe SHBA-ja, kanë njoftuar sanksione ndaj ekonomisë ruse dhe kompanitë e mëdha gjithashtu kanë ndërprerë shërbimet e tyre në vend në shumë sektorë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)