09 Shkurt 2023

IKEA mbyll pikat e shitjes në Rusi dhe Bjellorusi

Stokholm, 3 mars - Kompania suedeze e mobilieve IKEA njoftoi se do të mbyllë pikat e shitjes në Rusi dhe Bjellorusi.

Në njoftimin nga kompania bëhet e ditur se janë ndërprerë eksportet dhe importet nga vendet në fjalë dhe është pezulluar prodhimi.

Në deklaratë rikujtohet se lufta në Ukrainë ka shkaktuar një tragjedi të madhe njerëzore dhe se ka pasur ndërprerje të mëdha në zinxhirin e furnizimit me materiale.

Ndërkohë, edhe kompania suedeze e veshjeve H&M ka vendosur t'i mbyllë të gjitha dyqanet në Rusi.

Kompania tërhoqi reagime të mëdha, kur të shtunën e kaluar u kuptua se është në përgatitje të hapjes së filialeve të reja në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, ndërsa tashmë ka ndryshuar vendimin.

Në njoftimin nga kompania thuhet se kanë ndaluar hapjen e dyqaneve të reja dhe të mbyllin të gjitha dyqanet përkohësisht

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)