03 Shkurt 2023

Gjermania eksporton mallra prej 124 miliardë euro vetëm në muajin shkurt

Berlin, 5 prill - Zyra e Statistikave të Gjermanisë Destatis ka njoftuar se eksportet e Gjermanisë janë rritur me 14.3 për qind për të arritur në 124.7 miliardë euro në muajin shkurt, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, treguan sot shifrat zyrtare.

Sipas Destatis, importet e vendit u rritën me 24.6 për qind në 113.1 miliardë euro (124.4 miliardë dollarë) gjatë periudhës së njëjtë.

Bilanci i tregtisë së jashtme të vendit shënoi një suficit prej 11.5 miliardë euro (12.7 miliardë dollarë) në shkurt.

“Në tregtinë me Federatën Ruse, eksportet (-6,3 për qind) dhe importet (-7,3 për qind) u ulën ndjeshëm në shkurt 2022 krahasuar me janarin 2022”, tha Destatis.

"Tregtia me Rusinë nuk ishte e kufizuar deri në fund të shkurtit 2022 si rezultat i sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës dhe sanksioneve të vendosura si pasojë", thuhet më tej.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)