19 Qershor 2021

Finlanda braktisë naftën ruse

Helsinki, 19 maj - Finlanda është duke zvogëluar gradualisht blerjen e naftës së papërpunuar ruse dhe ne të njëjtën kohë është duke u orientuar nga energjia e gjelbërit.

Rafineria finlandeze e naftës “Nest Oil”, deri me tani kryesisht kishte operuar duke shfrytëzuar naftën e papërpunuar ruse Ural për shkak të kostos së ulët të transportit të lëndës së parë.

Importet e naftës ruse gjatë tre mujorit të parë janar-mars 2021, në krahasim me tre mujorin e vitit të kaluar janë zvogëluar me një të katërtën.

Nëse krahasojmë vetëm për muajin prill 2021 me vitit të kaluar, kemi rënie të importi të naftës ruse me 60%, nga 1.1 milionë tonë në 0.4 milionë tonë.

Si pasoj e zvogëlimit të vëllimit të punës rafineria finlandeze “Nest Oil”, një nga dy rafineritë e saja në Finlandë e ka shndërruar në depo.

Sipas Refinitiv Eikon, Finlanda në vitin 2020 nga Rusia kishte importuar 16% më pak naftë sesa në vitin 2019.

Finlanda për Rusinë ishte një nga blerësit e mëdhenj andaj zvogëlimi i importit të naftës ruse do të ndikoj në zvogëlimin e eksporteve të naftës ruse.

Sipas Bankës Ruse, në periudhën janar-mars 2021, Rusia kishte inkasuar 20.2 miliardë dollarë nga eksportet e naftës, që është për rreth 21% më pak se një vit më parë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)