26 Shtator 2021

Eurozona, vështirësitë e konkurrencës

Berlin, 29 mars - Vështiresitë ekonomike dhe deficitet e larta të vendeve evropianojugore të Eurozones shumë ekonomistë i lidhin jo vetëm me krizen aktuale financiare, por edhe me aftesinë konkurruese, e cila ka renë prej vitesh.

Kjo është pasoje e rritjeve shumë të vogla të produktivitetit përballë kontratave tarifore shumë të larta.

Përpara futjes së euros, evropianojugoret thjesht zhvleftesonin monedhen vendase për të kompensuar rënien e aftësisë konkurruese në cmime.

Kjo mundësi në bashkimin monetar të Euros ështv e bllokuar. Prandaj grekeve u duhet të bejnë një \"zhvlerësim të brendshëm\", të ulin shpenzimet për pagat dhe të shtrengojnë me fort rripin.

Pikerisht këtë e bëri Gjermania, duke forcuar në mënyrë vendimtare aftësinë e saj për konkurrencë.

Por nga ana tjetër, ekonomia gjermane e orientuar nga eksportet demton vendet e tjera evropiane.

Me këtë akuzë të leshuar në fillim të kësaj jave, ministrja franceze e ekonomisë Christine Lagarde i dha jetë serish një debati në prapaskene.

Eksporti është dhe mbetet për Gjermaninë nxitesi i mirëqënies. Kur mallrat gjermane shiten mirë në vendet e tjera, atëherë ekonomia gjallërohet dhe papunësia bie. E kunderta ndodh në raste krizash. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)